1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Batlamyus Kimdir, Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Euclid.jpg

  Batlamyus M.S. 2. yüzyılda İskenderiye'de yaşamış olan bir bilim adamı ve düşünürdür. Batlamyus Evreni merkezinde Dünya'nın yer aldığını iddia etmektedir. Batlamyus Dünya'nın hareketsiz olduğunu iddia etmektedir. Etrafında yıldızlar, gezegenler, Güneş dönmekteydi. Geç İskenderiye döneminin bilim adamlarından olan Batlamyus'un Yunan asıllı bir Mısırlı olduğu iddia edilmektedir.

  Batlamyus'un Büyük Bileşim ve Coğrafya isimli büyük çalışmaları bulunmaktadır. Büyük Bileşim isimli çalışmasında Yunan ve Babil uygarlık döneminde yapılan gökbilim çalışmaları bulunmaktadır. Oluşturmuş olduğu Güneş modeli de Batı ve İslam Dünyası'nda kabul görmüştür.

  Gökbilimin yanı sıra astronomi, matematik, coğrafya alanında çalışmalar da yapmıştır. Harita çizimlerinde yapmış olduğu buluşlarla önemli katkılar sağlamıştır. Gezegenlerin nitelik ve etkileri; burçlar ve özellikleri; uğurlu uğursuz günlerin belirlenmesi gibi alanlarda da çalışmalar yapmıştır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Demek ki öyle ünlü şöhretli olan herkes doğruyu söylemiş olmuyor. Batmış :p
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş