1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Baş Dönmesi ve Korunma Yolları

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Baş dönmesi dengesizlik hali olarak karşımıza çıkmakla beraber kolay geçen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Kimi zaman hafif olsa bile kimi zaman şiddetli baş ağrıları ile karşılaşabilirsiniz.

  Baş dönmesi nedenleri: Postural hipertansiyon, iç kulak hastalıkları, yetersiz beslenme sonucu kan şekerinin düşmesi, yeterli su tüketmeme, ishal ile vücutta sıvı azalması meydana gelmesi

  Baş Dönmesinden Nasıl Korunulur?
  Postural hipertansiyon sebebinin önüne geçmek basittir. Bir yerden kalkarken yavaş hareketlerle hareket etmek bu tansiyon belirtisinin önüne geçilir. Düzenli beslenme alışkanlığına sahip olma, bol su içme, lifli gıda tüketimlerinde bulunma, beyaz unlu ya da şekerli gıdalardan uzak durma, düzenli egzersizler yapma, boyun bölgesinde sıcak ve soğuk su uygulamalarında bulunma gibi dikkat edilecek hususlara uyulması durumunda baş dönmesi sorununun önüne geçebilirsiniz.

  Baş Dönmesi Tedavisi
  Düzenli olarak nefes alışverişinde bulunarak ayakları yukarıya kaldırmak yapılması gerekenlerin en başında yer almaktadır. Göbek deliği çevresine dairesel hareketler yapmak da baş dönmesinin önüne geçmektedir. Eğer uzun süre önce yemek yediyseniz ekmek arası tahıllı bir öğün ile karın doyurmak da iyi gelecektir.

  Baş Dönmesinde Acil Önlem Alınması gereken Haller
  Görmede değişiklik, el- kol ya da bacaklarda uyuşukluk, göğüs ağrısı ya da nefes darlığı çekme, şuur kaybı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş