1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

“Banyo arkadaşı yapalım”; “Temiz Çocuk Ol” adlı şarkı; Büyüteçle Tozları İnceliyoruz

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Sanat:


  Öğrencilere “Banyo arkadaşı yapalım.” denilerek aşağıdaki sanat etkinliğine geçilir. Çocuklara sünger, ip, iki adet düğme verilir. Süngerin iki köşesine öğretmen yardımı ile ip ile düğüm atılarak bağlanır. Düğmeler göz olarak yapıştırılır. Sulu boya ile süngerin üzeri boyanır. Çocuklara, yaptıkları faaliyetin onların banyo arkadaşı olduğu ve banyoyu beraber yapacağı ile ilgili yönerge yazılır eve gönderilir. (Banyo yapmış süngerlerin temizlik yarışması için geri gönderilmeleri istenir.)

  “Köpük köpük yapalım misler gibi kokalım.” sloganı ile diğer etkinliğe geçilir.


  Oyun Hareket- Müzik:


  Poşetin içerisine temizlik malzemeleri konulur. Çocuklar sırayla poşetin içine ellerini sokarak malzemeleri tanımaya çalışırlar. Öğretmen poşetten çıkan malzemenin nerelerde kullanıldığını sorar. Çocukların uygun cevapları vermesi beklenir. Çıkan malzemelerin yumuşak veya sert olup olmadığı konuşulur. Köpük yakalama oyunu oynanır. Bir kabın içersinde oluşturulan deterjan köpükleri üflenerek sınıfa doğru püskürtülür. Çocuklar köpükleri yakalayarak patlatmaya çalışırlar.

  “Temiz Çocuk Ol” adlı şarkı dinlenir. Sonra ritim aletleri kullanılarak çocuklarla söylenir.


  Temiz Çocuk Ol

  Temiz çocuk ol, sağlıklı yaşa,

  Yemekten önce elini yıka,

  Temiz çocuk ol.

  Temiz çocuk ol,

  Sağlıklı yaşa, yemekten sonra dişini fırçala,

  Temiz çocuk ol.


  Fen Matematik:


  Plastik tabağın üzerine vazelin sürülür. Çocuklara önceki hali temiz olarak gösterilir. Vazelinli tabak dışarı konularak (pencere kenarına) bekletilir. Bir süre geçtikten sonra tabağın üzerinde yapışarak birikmiş olan tozlar büyüteçle incelenerek temiz ve kirli kavramı pekiştirilir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Çok iyi eğitim faaliyetlerinden birine daha örnekleme.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş