1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

“Balonla Dans” oyunu; “Hava İter” deneyi ;“Mutlu Olmalısın” adlı şarkı

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Oyun Hareket:


  “Balonla Dans” oyunu oynanır. Öğrenciler ikili olarak gruplanır. İki dansçı arasına balon koyulur. Müzik başladığında dans eden çiftler balonu düşürmemeye çalışırlar. Balonu düşürmemeyi en uzun süre başaran çift oyunu kazanır. Çocuklara “Neden mutsuz olunur? Mutsuz olmamak için neler yapılabilir?” soruları sorulur. Sonra mutlu ve mutsuz insan yüzü resimleri bir tepsiye konulur. Tepsinin dışında, kenarda bir işaret belirlenir. Tepsi döndürülür.

  Durduğunda işarete dek gelen yüz ifadesi söylenir. Çocuklara neden böyle hissetmiş olabilecekleri sorulur. Sonra onlardan da mimiklerle bu ifadeleri canlandırmaları istenir.


  Müzik:


  “Mutlu Olmalısın” adlı şarkı söylenir.


  Mutlu Olmalısın

  Görevini yapmışsan mutlu olmalısın, / Bugün çalışmışsan mutlu olmalısın, / Büyüklere saygın varsa mutlu olmalısın,

  Küçüklere sevgin varsa mutlu olmalısın, / Kötülüğü yenmişsen mutlu olmalısın, / İyiliği sevmişsen mutlu olmalısın,

  Büyüklere saygın varsa mutlu olmalısın, / Küçüklere sevgin varsa mutlu olmalısın.

  Herkesin bazen olumsuz duygular hissedebileceği bunu çevremizdekilerle paylaşmamızın doğal olduğu ve paylaşma yöntemleri üzerinde durulur.


  Fen Matematik:


  “Hava İter” deneyi öğrencilerle birlikte yapılır. Deney için 0,5 lt’lik pet şişe, birbirinin içi,ne geçebilecek büyüklükte iki adet pipet. Pet şişenin kapağı ortasından delinir. Açılan deliğin içine geniş olan pipet yerleştirilir (Deliği tam kapatmalıdır.) Diğerine göre dar olan pipet geniş olanın içine geçirilir. Şişe sıkıldığında uçtaki pipetin öne doğru fırladığı gözlemlenir. Öğretmen “Pet şişenin içinde bulunan hava şişe sıkıldığında dışarı çıkmaya çalışarak küçük pipeti itti. Böylece bize şunu gösterdi ki havanın itici gücü vardır.” açıklamasında bulunur. Öğrencilerle karşıya bir çizgi çizilir. Sıra ile pet şişenin ucundan fırlayan pipeti çizgiye kadar fırlatma yarışması yaparlar. Kâinatta rüzgârın itmesinden örnekler vererek konunun pekişmesine yardımcı olur. “Üzüntülü insanların üzüntüsünü giderebilmek için bir şey yapsaydın ne yapardın?” sorusu çocuklara sorulur. Görüş ve düşüncelerini anlatmalarına fırsat verilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş