1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ballı Baba Nasıl Bir Bitkidir, Ballı Baba’nın Faydaları Nelerdir?

Konu, 'A | B | C | Ç | D' kısmında denizkızı tarafından paylaşıldı.

 1. denizkızı

  denizkızı Yeni Üye

  Ballı baba bitkisi 20- 40 cm boylarında bir otsu bitkidir. Yaz aylarında görebildiğimiz bu bitki değişik renklerde çiçek açan, nemli toprakları seven bir bitkidir. Bu bitki genel olarak Balkanlar, Avrupa, Amerika ve Türkiye’de özellikle Karadeniz ve Marmara bölgelerindeki nemli topraklarda yetişmektedir.
  Red_Dead_nettle_close_700.jpg
  Ballıbaba'dan nasıl yararlanabiliriz?

  Ballıbaba’nın çiçekleri yaz aylarının başında ve çiçekleri henüz açmaya başladıkları zaman kurutulur. Su ile kaynatılarak içilip tüketilebilir.

  Ballıbaba Faydaları:

  *İdrar yollarını temizler; kabız yapıcı özelliği vardır. 20 gr kurutulmuş ballıbabayı 100 gr su içinde kaynatıp günde 3 su bardağı tüketirseniz bu etkilerden faydalanabilirsiniz.

  *Kanamayı durdurucu etkisi vardır.

  *Vajinal akıntıları durdurucu etkileri vardır.

  ballıbabaotu.jpg

  *Prostat iltihabı giderici olarak da ballıbaba'dan faydalanabilirsiniz. Bu sağlık sorunu için aşağıda verdiğim çay tariflerini yaparak tüketim gerçekleştirebilirsiniz.

  Prostat iltihabı giderici çay tarifleri:
  * Bir avuç kadar ballı baba’nın taze çiçeklerinden alın ve bir çaydanlık su ile 15 dakika kadar kaynatın. İçerisine tatlandırmak amacı ile biraz bal ilave edebilirsiniz.
  *Yarım avuç kadar ballı baba ve yarım avuç kadar civan perçemi ile birlikte bir çaydanlık kaynayan su içine atılıp demlenir. Bu şekilde de tüketilebilir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Şifa kaynağı olan Ballı Baba bitkisi tıbbi alanda kullanılmaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş