1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Balıkesir Erdek Gezilecek Yerler

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında senay tarafından paylaşıldı.

 1. s

  senay Yeni Üye

  Balıkeserin Erdek ilçesinin Gezilecek yerlerinin Rehberi
  [​IMG]

  Erdek, uzun yillardir iç turizmin önemli merkezlerinden biri olmustur. Özellikle Ankara ve Eskisehirliler'in yaz tatili için ragbet ettigi Erdek'in 5 km'yi bulan uzun açik plaji vardir. Oteller de bu plajlar boyunca Çugra ve Kumluyali yörelerinde yogunlasmistir. Son yillarda Erdekli yerel yöneticiler ve turizmciler dis turizme açilmaya çalisiyorlar. Böylece de turizm sezonunu uzatmayi hesapliyorlar. Ta 1958'de baslayan bir Tiyatro Senligi vardi Erdek'in, sürdürülemedi. Son yillarda yeniden canlandirilmaya çalisiliyor festival. Agustos ayi son haftasinda yapilan festival kültür ve eglenceyi birlestirmeyi hedefliyor. Erdek, sakin ve fazla sicak aramayanlarin tercih ettigi bir tatil merkezidir. Vehbi Koç, uzun yillar tatil için hep Erdegi tercih etmisti. Erdek geceleri de hareketlidir. Liman çevresindeki çay bahçeleri, cafeler ve barlar yaz aylarinda gece geç saatlere kadar doludur. Ayni canlilik, Çuğra plaji boyunca siralanan otellerin disa açik tesislerinde, lokanta, cafe ve barlarda da yasanir. Erdek'te balik boldur. Balikçilar sabahin erken saatlerinde baliktan dönerler. Hemen aglarini ayiklar v esaat 8.00 de baslayacak açik arttirmaya yetisirler. Liman'in girisinde küçük bir ada çarpacak gözünüze. Zeytinliada, uzun yillar sporla ilgili Bakanligin elindeydi. Simdi belediyeye devredilmeye hazirlaniyor. Adadaki tesisler halka açilacak. Bir de Kyzikos Müzesi açilmasi planlaniyor.
  Ulaşım
  [​IMG]

  Erdek'e İstanbul'dan en kolay İstanbul-Bandırma İDO deniz otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Bu güzergah ile İstanbul-bandırma 1 saat 45 dk ve Bandırma Erdek 30 dk dır.
  Seyahat acenteleri ile gelmek isterseniz, Ülkemizin önde gelen Turizm Seyahat firmalarının hepsinin Erdek seferleri mevcuttur. Ankara bölgesinden gelecekler için Ankara - Eskişehir - Bursa - Bandırma - Erdek yolu ile ortalama 7 saatte ulaşabilirler.
  Trakya bölgesinden gelecekler ise İstanbul üzerinden gelmeyi tercih etmelidir. Bölgemize Çanakkale yolu ile ulaşım oldukça yorucudur.
  İzmir bölgesinden gelecekler için ise, İzmir- Manisa- Balıkesir - bandırma- Erdek güzergahını takip edebilirler.

  Erdek'te nereleri gezelim
  [​IMG]

  Erdek İlçesine 9 km uzaklıkta bugün kısmen ayakta bulunan antik kent, Kapıdağ yarımadasının Anadolu sahiline birleştiği noktada Dolionlar tarafından kurulmuş olan şehir, ilk kralları olan Kyzikos' un adını almıştır.

  Bandırma ve Erdek Körfezlerinin birleştiği kıyılardan başlayarak kuzeye Kapıdağ eteklerine doğru yayınlan şehre ait kalıntılar yaklaşık 11 km2'lik alana yayılmaktadır. Bu harabeler arasında bugün sadece tonozlu temelleri ile etrafa dağılmış mimari parçaları bulunan Hadrianus Tapınağı, şehrin Roma dönemindeki ihtişamı hakkında bilgi vermektedir.
  [​IMG]

  Kirazlı Manastırı:Antik dönemde Didumus Dağı olarak bilinen dağın eteğinde manastır, kilise ve yapı gruplarından oluşan bir kompleks duvar tekniğine göre 19.yy'(1800'lü yıllarda) Rumların kullandığı bir dini anıt yapı mevcut temellerden ve duvar kalıntılarından bodrum üzerine 2 katlı bir yapı olduğu anlaşılmaktadır. Bugün mevcut olan kilisenin güney duvarı ile ABSIS duvarının bir kısmı ayakta ve yüzeyde bulunmaktadır. Kyzikos Kentinin güneybatısında Roma döneminden dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Hadrianus Mabedi kalıntıları bulunmaktadır.
  Şehir Surları:Aşağı Yapıcı yolundan gidildiği takdirde köy yakınındaki Demirkapı mevkiinde bazı şehir suru kalıntıları görülür. Bu kalıntılar Erdek Körfezi'ne kadar uzanır.
  Kaleler
  Seyitgazi Tepesi'nde sekiz adet kale vardır. Ayrıca 5 km kuzeylinde Muhla Kalesi bulunmaktadır.
  Plajlar
  Çakıllı olmayan altın renkli kum şeridinin baştan başa sardığı Erdek sahilleri Türkiye'nin en güzel tabii plajlarındandır. Plaj, Edincik altlarından başlayıp Çuğra' ya kadar uzanır. Sahillerin hemen hemen tamamında konaklama tesisleri ve kamplar bulunmaktadır. Narlı,Ocaklar ve İlhan Köyleri de tabii kumsallarla çevrili plaj yerleridir.
  Doğa Yürüyüşleri
  Kapıdağ yarımadası çevresinde kıyı boyunca tekne turları yapılabilir. Ayrıca bu tur bisikletle de yapılabilir. Kapıdağ ormanlarında, yürüyüş ve kara avcılığı da müsaittir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Erdek sakin bir tatil geçirmek isteyenler için gerek ziyaretci kalitesi gerekse doğasıyla farklı konuma sahiptir.
   
 3. M

  Misafir Misafir

 4. a

  alev Yeni Üye

  Erdek gerçekten çok güzel bir yer
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş