1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bakteri Ve Virüs Hastalıkları Nelerdir?

Konu, 'Liseler ve İlköğretim' kısmında gamzecik tarafından paylaşıldı.

 1. gamzecik

  gamzecik iyiki doğdum

  Bakteri Ve Virüs Hastalıkları nasıl bulaşır,
  Bakteri Ve Virüs Hastalıkları Nasıl tedavi edilir,
  Bakteri Ve Virüs Hastalıkları Nelerdir?

  KUDUZ

  Kuduz hayvanın ısırması ve salyasının insan vücudundaki herhangi bir sıyrıktan girip, kana karışması sonucu ortaya çıkan bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Tıp dilinde rabies veya hydrophobia denir.

  SOĞUK ALGINLIĞI

  İnsanlarda virüslerin sebep olduğu en sık rastlanan hastalık herhalde soğuk algınlığıdır. Çok değişken olmakla birlikte genç bir kişi senede ortalama iki ya da üç kez soğuk algınlığına yakalanır. Özellikle çocuklarda ve gençlerde burunda virüs iltihabı sık görülür.

  KIZAMIK (Rubelo)

  Bu hastalığın nedeni virüslerdir. Bu virüsler Miksovirüs grubundandır. Kızamık virüsü 150 nanometre boyutundadır. Genetik materyali tek iplikli RNA'dır. Bu virüsler örneğin hapşırma sırasında yayılabilecek olan mikrop zerreciklerinin solunum yoluyla içe çekilmesiyle geçebilir.

  AIDS

  AIDS insan vücudunu immün sistemini yok eden ve bir dizi belirtilerle karakterize olan bir immün yetersizlik sendromudur. Bu hastalığın nedeni HIV virüsüdür. HIV Virüsü retrovirüsler grubundandır. Retrovirüsler de diğer virüsler gibi sıkıca paketlenmiş bir genetik yapıya ve protein kılıfına sahiptir.Bu virüs 100 nanometre boyutundadır. Genetik materyali RNA'dan oluşur.

  KABAKULAK

  Kabakulak çocuk hastalığıdır, fakat yetişkinlerde de görülebilir. Genellikle kulak altında bulunan tükürük bezlerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Kabakulak virütikdir. Kabakulak virüsü Paramyxoviridae ailesinden genetik materyali RNA olan bir virüstür. Kabakulak virüsü 150 nanometre boyutundadır. Kabakulak virüsü +4 derece ve -65 derecede yaşamını sürdürebilir.

  SU ÇİÇEĞİ

  Varicella da denen su çiçeği esas olarak çocuklarda görülür. Bağışıklığı olmayan yetişkinler de bu hastalığa yakalanabilir. Bu hastalık virütiktir. Su çiçeği enfeksiyonu varicella zoster virüsü tarafından meydana getirilen bir hastalıktır. Varisella zoster virüsü (VZV) bir herpes virüstür. Zarflı ve çift zincirli bir DNA virüsüdür. Bilinen tek bir tipi vardır. Bu virüs 225-300 nm boyutundadır.

  ÇOCUK FELCİ (Poliomyelit)

  Polyo veya çocuk felci de denilen poliomyelit bir viral enfeksiyon hastalığıdır. Virüs ağızdan girer. Kan yoluyla yayılır. Beyin ve omuriliğe yerleşen bu virüs sinir sistemine çok zarar verir ve felce neden olur. Çocuk felci bulaşıcıdır. Çocuk felci virüsü Picornaviridae ailesindendir. 25-30 nanometre boyutundadır. Genetik materyali RNA'dan oluşur.

  UÇUK

  Uçukçok yaygın virütik bir hastalıktır.Uçuk virüsü sinir hücrelerine yerleşir. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda etkin hale geçer. Uçuk virüsü Herpes Simplex bulaşıcıdır. Uçuk virüsü 180-250 nanometre boyutundadır. Genetik materyali DNA'dan oluşur.
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Bu gibi hastalıklar olmaması için kendinize mutlaka dikkat edin....
   
 3. M

  Misafir Misafir

 4. b

  bakterihaniii Misafir

  ßâktér! nérédé kârdé§!m yâow!!
   
 5. s

  sanane Misafir

  çok güzelmiş bu sayfa mahshshskssgsjavwyiwvahjsvs
   
 6. b

  bilmem Misafir

  güzel ama başka da yok mu :) :(
   
 7. h

  hygtjgyk Misafir

  bakalım hoca kaç verecek
   
 8. Murat

  Murat Yönetici

  Bu hastalıkların çok şükür günümüz tıp gelişmeleri ile önüne erkenden geçebiliyoruz.
   
 9. m

  mal öküz Misafir

  Malda yada öküzlerde de virüs sorunu var değil mi?
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Nisan 2016
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş