1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

baklanın yararları

Konu, 'Diğer Sağlık Alanları' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Diğer İsimleri: Delicebakla Gâvur baklası.  Latince Adı: Lupinus Albus.  Bitki: 1 metreye kadar yükselebilen beyaz çiçekli bir bitkidir.  Yetiştiği Yerler: Avrupa ayrıca yetiştirilmektedir..  Tarihçe: AGüney Amerika Kızılderili kabilelerinden Navajo'lar bitkiyi kısırlık için kullanıyorlardı. Ayrıca bitkiyi kullanan kadının kız çocuk doğuracağına inanılıyordu.  Kullanılışı: AOlgun tohumları acı lezzetli ve zehirli bileşikler taşıdıkları için değirmende çekilerek toz haline de getirilebilir..

  İçindeki Maddeler: Sabit yağ ve lupinin spartein gibi alkaloidler taşımaktad ı r.  Tıbbî Etkiler: İdrar arttırıcı kuvvet verici ve barsak parazitlerini düşürücü etkileri bilinmekte ve şeker hastalarında kan şekerini azalttığı idda edilmektedir. Zehirsizleştirilmiş baklalardan 10-20 adet yenilebilir.  Ayrıca adet kanamalarını artırır ve kolaylaştırır doğum sonrası akıntıların gelişini rahatlatır. Toz haline getirilmiş kavrulmuş tohumlardan sabah aç karnına 1 kahve kaşığı alınır.  Harici olarak tohumların lapası yaralı deri hastalıklarında uygulanır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Baklagillerden olan Baklayı çok fazla tüketmesemde bugün mönüde bakla var yogurtlu.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş