1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Baharat Yolu Nerelerden Geçer?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında darkalonegirl tarafından paylaşıldı.

 1. d

  darkalonegirl Yeni Üye

  Baharat Yolu Nedir? baharat yolu nerelerden geçer..
  Baharat yolu ile ilgili bilgiler ve Baharat yolunun önemi hakkında detay verirmisiniz?
   
 2. G

  Güliz Yeni Üye

  Eski çağlarda Uzakdoğu'yu Batı'ya bağlayan ticart yollarından biridir. Diğeri İpek Yolu'dur. Baharat günümüzden binlerce yıl önce Doğu ülkelerinde kullanılıyordu. Orta Çağ Avrupa'sında soyluların sofralarına da girince çok önemli bir ticaret ürünü haline geldi ama pahalı olması nedeniyle ancak varlıklı kimseler satın alabiliyordu. Aslında tarçın ,kakule,zencefil ve zerdeçal satışına dayanan baharat ticaretini Çinliler İsa’dan önce başlatmıştı.

  Baharat , Doğu’dan Avrupa'ya iki ayrı yoldan gelirdi. Bunlardan biri Orta Asya üzerinden geçen İpek Yolu'ydu. Ama İpek Yolu asıl olarak eskiçağlarda Çin ipeğinin Roma’ya taşındığı yoldu. Öbür yol ise ,Hindistan ve Seylan'dan (Sri Lanka) Kızıldeniz'deki Akabe Körfezi'ne,Yemen kıyılarına ya da Basra Körfezi'ne gelen denizyoluydu. Bu kıyılardaki limanlarda gemilerden boşaltılan baharat karayoluyla Fenike ve Filistin kıyılarına,Mısır'da İskenderiye'ye ve Karadeniz'e ulaştırılırdı. Sonra gene denizyoluyla Avrupa'ya taşınırdı.

  Baharat ticareti uzun yıllar Venediklilerin elindeydi. Avrupalılar 15. yüzyılın sonlarında Venedik’in egemenliğini kırmak amacıyla,baharat üreten ülkelere doğrudan ulaşmanın yollarını aradılar. Sonunda Vasco da Gama 1498'de Ümit Burnu'nu dolaşarak Hindistan yolunu açtı. Kristof Kolomb Batı Hint Adaları'na, Macellan Güney Amerika'yı dolaşarak Doğu Hint Adaları'na vardı. Böylece baharat üreten ülkelere yeni yollar açıldı. Bunun sonucunda baharat ticaretinde Venedik tekeli kırılırken , tarihsel Baharat Yolu da önemini yitirdi.
   
 3. R

  R@B!@ Misafir

  KeŞke kisa olsaydi
   
 4. M

  Misafir Misafir

  of daha düzgün cvplar olsaydı keşke ...:mad::mad::mad::mad:
   
 5. M

  Misafir Misafir

  kısa olsa daha iyi olurda :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
   
 6. M

  Misafir Misafir

  YA DAHA KESİN BİLGİ DAHA KISA CEVAP YOKMU? BU NASIL SİTE ARADIĞIMIZI BULAMIYORUZ:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
   
 7. M

  Muhibbi Yeni Üye

  aharat yolu 2 koldan gider. biri nam-i diyar ipek yolu'dur. digeri ise hindistan'dan baslayip yemen kiyilarinda son bulurdu. baharatin buradaki yolculugu takriben 2 yil alirdi.
   
 8. s

  sex Misafir

  aradığımı bulamıyorummmmmmmmmmmmmmm:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş