1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bağırsakları Vajina Oldu

Konu, 'Jinekoloji' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Bağırsakları Vajina Oldu
  23 Aralık 2007 Pazar 14:14

  Adet göremeyen ve şiddetli ağrıları olan 9 kadına, bağırsaklarından vajina yapıldı.
  Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde son iki yıl içerisinde, adet göremeyen ve şiddetli ağrıları olan 5'i evli 9 kadına, ince bağırsaklarından vajina yapıldı.


  Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı’nın ortaklaşa yaptığı ameliyatlarda, genital sistemlerinde doğuştan sorun olan kadınlar, sağlıklarına kavuştu.

  Ender yapılan vajina ameliyatının daha çok deri yaması ve kalın bağırsaktan yapıldığını söyleyen Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan, doğala en yakın olanının ince bağırsaktan yapılanı olduğunu söyledi. Hastalığın genellikle genç kızların adet görememeleriyle ya da evlilikte ilişkiye girememeleri sonucu ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Özkan, “Uygun hastalarda ince bağırsağın 15- 20 santimetrelik parçası, açtığımız vajina boşluğuna mikroskop altında damarları dikilerek transfer ediliyor. Teknik olarak zor bir ameliyat olmakla birlikte uzun dönem sonuçlarının daha tatmin edici olduğunu görmekteyiz. Tek problem erken dönemde salgıların fazla olması, ama uzun dönemde bunun da giderek azaldığı ve hastaları rahatsız edici boyutunun ortadan kalktığını biliyoruz” dedi.

  ÇEVRE BASKISI TEDAVİYİ ERTELETİYOR

  Şimdiye kadar hiç adet göremediği ve şiddetli ağrıları olduğu için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne başvurduklarını belirten hastalar ise ameliyattan sonra bir ay içinde iyileştiklerini söyledi. Çok problemli geçen genç kızlık dönemleri olduğunu kaydeden 26 yaşındaki K.Ö ve 21 yaşındaki N.L., çevre baskısının da bu tür tedavilerin gecikmesinde büyük etken olduğunu kaydetti. Gazetelerden daha önceki ameliyat ve sonrasında yaşanan tedavi sürecini okuduklarını ifade eden hastalar, “Yaşadıklarımızı kimse ile paylaşamadık. Bunun en büyük nedeni de çevre baskısı. ‘Hastalığımız duyulursa ne olur’ korkusu, içinde bulunduğumuz problemli durumu ertelememize neden oldu” dedi.

  Ameliyat sürecinde tanıştıklarını kaydeden K.Ö. ile N.L., “Yaşadığımız bunca sıkıntıya karşın çevre baskısı nedeniyle ismimiz ve fotoğrafımızın görülmesini istemiyoruz. Yapılan ameliyatın gazetelerde yayımlanarak, bizim durumumuzda olan genç kızların tedavi olmalarını istiyoruz” dedi.
  Doktorlar bu durumdaki hastalardan yumurtalıklarında sorun bulunmayanların, anne olabildiğini söyledi.

   
 2. S

  Sonbahar Yeni Üye

  kdınların bir korkusu daha tarih oluyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş