1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bacak Krampları

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Bacağınıza aniden giren kasılmalarla meydana gelen bacak krampları genel olarak baldır bölgesindeki bacak kısımlarına giren kramplar şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bitkisel yöntemlerle bu krampların önüne geçebilme imkanımız bulunmaktadır.

  Bacak kramplarından korunmak için bitkisel çözümler:
  Tuzun az ya da çok tüketilmesi de bacağa kramp girmeye sebep olacak faktörler arasında yer almaktadır. Eğer tuzu dengeli bir şekilde tüketirseniz bacaklarınızdaki kramp oluşumunun önüne geçebilirsiniz.
  Bacak kramplarımızın önüne geçmek için papatya ya da mine çiçeğinden hazırlanan bitki çaylarından birer bardak içmek iyi gelecektir.
  Yeterli sıvı tüketmeniz (günde en az 3- 4 litre), taze ve yeşil sebzeler, tahıllı yiyecek tüketimi, meyveler, yağ oranı düşük süt ürünleri tüketimi ile yeme- içme düzenine giren vücudunuz kasların düzenli çalışmasına etki edeceği için kaslardaki kramp oluşumlarını önleyecektir.
  Düzenli egzersiz yapmanız sonucunda kaslarınızın gevşeme ve gerdirme hareketleri ile rahatlatılması krampların önüne geçmede faydalı olacaktır. Ayrıca ılık su ile banyo yapmak ve bacaklarınızdaki ısı dengesini korumak kramplara elveda demenize yardımcı olacaktır.

  Bacak krampları neden oluşur?
  Kaslarda laktik asit birikimi, uzun süreli kasılma, dengesiz yatma, sinirlerde zarar meydana gelmesi, dengesiz oturma pozisyonları, kan dolaşımı zayıflığı, sürekli aynı hareketlerin yapılması, kasların aşırı kasılması.

  Kramp Tedavisi
  Bacağınıza ani olarak dayanılmaz bir ağrı veren kramp girdiği zaman bacaklarınızda kasılma hareketi yaparak kaslarınızı sıkıştırıp bırakmanız gerekmektedir. Kramp baldır bölgesine girdiği zaman kişiye çok acı vermektedir. Bu durumda bacağınızı yere dik açı oluşturacak şekilde tutmalı ve baş parmağınız ile bacağınızın dik açı oluşturan kısmına bastırarak bu krampın geçmesi için beklemelisiniz.

  Aromaterapi ile kramp tedavisi
  Lavanta yağı, zencefil yağı, mercanköşk yağı seçeneklerinden birini değerlendirerek masaj yapın. 1 tas suya 2 damla yağ damlatarak tastaki su üzerinde bir bez gezdirip kramp bölgesine bu bez ile uygulama yapın. Kramp olan bölgeye son derece faydalı olacak olan bu uygulamayı yapmanıza rağmen kramplarda sıklık görülüyorsa mutlaka doktora başvuruda bulunmalısınız.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş