1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Babalar Günü Niçin Kutlanır?

Konu, 'Önemli Günler' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Babalar günü anneler günü gibi önemsenmese de her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanmaktadır. Babalar gününün 91 yıllık bir geçmişi vardır. Bazı araştırmacılar Babalar gününün ilk olarak Batı Virgina'da ortaya çıktığını iddia etmektedirler. Batı Virgina'da yaşayan John Dowdy'nin annesi öldükten sonra babası için babalar günü kutlamak istediğini söylemesi ile bugün ortaya çıkmıştır.

  Başka araştırmacılar ise 1910 yıllarında Washington'da John Bruce Dodd'un 6. çocuğunun doğumu esnasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babaya hediye olarak babalar günü kutlama geleneğinin ortaya çıktığını savunmaktadırlar.

  Babalar-Günü-Ne-Zaman-Neden-Kutlanır-Niçin-Kutlanmaya-Başlandı-Tarihçesi.jpg

  Babalar günü ilk defa 19 Haziran 1910 tarihinde Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. Ama resmiyet kazanması 1924 yılında ABD Başkanı Calvin Coolidge desteği ile gerçekleşmiştir. Bu yıl itibari ile her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü babalar günü olarak kutlanmaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş