1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

B1 Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  İnsanların alması gereken vitaminlerden bir tanesi olan B1 vitamininin sağlığa faydaları hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

  Tiamin olarak da bilinen B1 vitamini enerji metabolizmasında önemli rol oynamaktadır. B1 Vitamini protein sentezi, beyin ve sinir sistemindeki pek çok hayati fonksiyonun yürütülmesi gibi konularda görev alan çok önemli bir vitamindir.
  [​IMG]
  Sizlere B 1 Vitamininin Yararları Hakkında Bilgiler Veriyoruz.

  B1 Vitamini diğer bir yandan sağlıklı sinir sistemi için oldukça gereklidir. B1 Vitamini eksikliğinde görülen durumlar yorgunluk, depresyon, sinirlilik, dikkat eksikliği ve hafıza sorunu belirti olarak görülür. B1 vitaminin aşırı eksikliği beriberi hastalığına neden olur.

  B1 vitamininin faydaları, vücudun proteinleri kullanabilmesini, karbonhidratlardan enerji üretimini sağlamasına yardımcı olur. Yine, beyin fonksiyonları ve sindirim sistemi için gereklidir. B1 Vitamini kan hücrelerinin ve sağlıklı bir dolaşım sistemin oluşumuna yardımcı olmaktadır. B1 vitamini eksikliğin de kişide depresyon, huzursuzluk, kas güçsüzlüğü, konsantrasyon güçlüğü, bellek zayıflığı, çabuk kızma, ayaklarda karıncalanma, çarpıntı, kabızlık gibi belirtiler görülebilir.

  Peki hayati önemli olan B1 vitamini hangi besinlerde bulunur?

  B 1 vitamini açısından zengin besinlerden bahsetmek gerekirse bunlar; buğday, baklagiller (bamya, fasulye ), ıspanak, Brüksel lahanası, pancar, badem, ceviz, fındık, yulaf, mısır gibi sebzelerde ve karaciğer, böbrek gibi birçok besinde bol miktarda bulunmaktadır.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş