1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ayten Alpman Biyografi-Ayten Alpman Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Ayten Alpman

  Ayten Alpman İstanbul). Türk pop müzik sanatçısı.

  Nişantaşı Kız Lisesi'nde ve Erenköy Kız Lisesi'nde eğitim gürmüştür. Liseden sonra İlham Gencer'in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu'nda programa başlamıştır. Daha sonra Arif Mardin ile tanışır ve onun teşviği ile caz şarkıları söylemeye başlar.

  1953 yılında İlham Gencer ile evlenir ve 1960 yılında ayrılır. 1959 yılında ilk plağı "Sayanora/Passion Flower" taş plak olarak yayınlanır. 1963 yılında çalışmak için İsveç'e gider ve üç yıl sonra Türkiye'ye geri döner. Fecri Ebcioğlu'nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başlar ve ilk çalışması "İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım" 45lik plak olarak yayınlanır. Sezen Cumhur Önal ile birkaç 45lik çalışması yapar.

  1968 yılında Ümit Aksu ile evlenir. Fecri Ebcioğlu ile birlikte yaptıkları "Sensiz Olamam" ile ilk büyük çıkışını yapar. 1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı "Bir Başkadır Benim Memleketim" plağı pek ilgi görmez. 1974 yılında Kıbrıs Çıkartması ile TRT'de "Memleketim" çok sık çalınmaya başlayınca şarkı tekrar 45lik plak olarak piyasaya sürülür ve büyük satış rakamlarına ulaşır. Mireille Mathieu'nun Fransızca seslendirdiği bu şarkı Fikret Şeneş'in Türkçe sözleriyle adeta bir milli marş halini alır.

  İki adet uzun çalar çalışması yapan Alpman 1995 yılında ses tellerinde oluşan nodüllerden ameliyat olur. 1999 yılında en sevilen şarkılarından oluşan bir albümü Ada müzik tarafından yayınlanır. Sahne çalışmalarına profesyonel anlamda devam etmemekte olup sadece dönem dönem caz konserleri vermektedir.1967İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım
  Seni Unutmak Senden Kaçmak İstiyorum / Kim Demiş Aşk Yalandır Diye
  Bu Sana Son Seslenişim / Sevmedim Hayatı
  Hakkın Yok / Beni Unutma

  1968Ve... Tanrı Aşkı Yarattı / Ömrüm Senindir

  1969Hayal / Çağırdın Sana Koştum

  1970Sensiz Olamam / Aynalar Aynalar

  1971Bir Başkadır Benim Memleketim / Yaşamak İçin

  1973Tek Başına ~ Sevince Herşey Başka
  Memleketim ~ Unutsana

  1974Yanımda Olsa ~ İstersen
  O Sabah ~ Ben Varım
  Ben Yürürüm Yana Yana ~ Iraktır Yolların
  "Memleketim"

  1975Birazcık Umut ~ Kimbilir Kim Var Yanında
  Ben Böyleyim ~ Mutlu Olamadım
  Ölünceye Kadar ~ O Gün

  1976
  "Ben Böyleyim"
  1977Son Bir Defa ~ Neden Sanki Bu Dünya Dar Geliyor İnsana

  1999"Eski 45'likler"
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  muhtemelen hayatını kaybettikten sonra kıymeti daha iyi anlaşılacak; muazzam sesi ve şarkılarıyla insanın aklını başından alıp, eski bir aşka, küçücük bir an'a ya da anıya ***üren, gözlerin uzaklara dalmasına neden olan pop ve caz şarkıcısıdır.
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  vefatını duydugumda nedense aklıma lecagot'u getirdi.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş