1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ayasofya'nın Içerisindeki Eserler Nelerdir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi ile birlikte Cami olarak kullanan Ayasofya, Cumhuriyetin kurulmasından sonra bir takım siyasi hesaplar nedeni ile müze olarak kullanılmaya başladı.Peki dışarıdan görme imkanı olup ta içine girmeyenler Ayasofya müzesinin içindeki eserler nelerdir biliyor musunuz?

  Fetihten önce Ayasofya o zamanlar hüküm süren Doğu Roma İmparatorluğu'nun başkenti olan Kostantopolis adındaki yani İstanbul'da yapılan en büyük kilise olma özelliğinde idi.
  Ayasofya.jpg
  Dünya'nın en büyük kültür miraslarından olan Ayasofya müzesindeki eserler şöyle ;

  DeessMozaiği,
  Komnenoslar Mozaiği,
  İmparatoriçe Zoe Mozaiği,
  İmparator Kapısı,
  Güney Kapısı Giriş Mozaiği,
  Apsis-Apse Mozaiği,
  İmparator locası,
  Cennet ve Cehennem Kapısı,
  Serafin Melekleri Mozaikleri,
  Üst Galeri Tavan İşlemeleri,
  Osmanlı zamanında kubbe işleme ve motifleri,
  Osmanlı zamanında eklenmiş hat tabelaları,
  Kanuni Sultan Süleyman’ın Macaristan’dan getirttiği Kandiller,
  Sultan 3. Muradın Bergama’dan getirttiği Küpler,
  Padişahların Türbeleri,
  Muvvakithane,
  Sebiller,
  İmarethaneler,
  Şadırvan,
  Hünkar Mafhili
  Dandolonun Mezar Taş

  Mihrap çevresi, Türk çini sanatı ve Türk hat sanatının en güzel örneklerini barındır. Bunlardan Hattat Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin kubbede, Kur’an-ı Kerim’den alınma bir suresi ile deri üzerine yapılmış 7,5 m. çapındaki duvarlara asılı büyük yuvarlak levhalar en önemlileri arasında bulunur. Yuvarlak levhalarda, Lafzatullah, Peygamberimiz Hz. Muhammed (asm)’ın, Cihar-ı yar-ı Güzin ve Hz. Hasan ve Hüseyin isimleri yazılıdır.

  Ayasofya’ içindeki Osmanlı dönemi örneklerine biraz daha değinmek gerekirse ; Sultan 3. Selim, Sultan 3. Mehmed, Sultan 3. Murat ve şehzadelerin türbeleri, Sultan 1. Mahmud’un şadırvanı, sıbyan mektebi, imareti, kütüphanesi, Sultan Abdülmecid’in hünkar mahfeli, muvakkithanesi söylenebilir.


  bir çok eseri içerisinde barındıran Ayasofya'da daha irili ufaklı listemize alamadığımız bir çok eser mevcut, bunun için Ayasofya ziyareti yaparak tarihe canlı olarak şahitlik edebilirsiniz. Ayasofya.jpg
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş