1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Avucunu Yalamak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Konu, 'Deyimler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Bir yerden beklediğiniz bir kısmet, mal, para gibi bir nimet elinize geçmediğinde söylenilen bu deyim, önceleri kadınlar arasında yaygın iken bilahare çıkış noktası unutulup erkekler tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.

  Önceleri gebe kadınların aş erme (aş yermek hamilelikte ) dönemleri ile bebekli hanımların süt dönemlerinde canları çekip de yiyemedikleri yada sahip olamadıkları bir şey olursa göğüslerinin şişeceği veya sütlerinin kesileceğine dair bir inanış vardı, fakirlik, yasaklama, sıhhi gerekler vb. yönünden bir şeyi canı çektiği halde ondan tadamayan bir kadın, sanki onu tadıyor muşçasına sağ avucunun içini yalar ve böylece nefsini köreltir, istediği nimeti yediğini düşünürmüş.

  Yine kadınların yaptığı bu uygulamaların çocuklara yönelik bir yansıması da istekleri yiyecekleri onlara bir tadımlık da olsa ikram etmektir. Eğer ikram edilmezse çocuğun bir yerlerinin şişeceği söylenir ki galiba kadınların göğüs şişmesi ile aynı kökten geldiği anlamına gelir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş