1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Avuç İçi İmzası - DAMAR Tanıması Nedir ?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Avuç İçi İmzası Nedir ? ,
  Damar Tanıması Nedir ? ,
  Avuç İçi İmzası, Damar Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır ? ,
  Avuç İçi İmzası Hakkında Bilgi

  2012 yılından itibaren bütün hastane ve sağlık birimlerine gidenler sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için kimliklerini avuç içi izi damar tanıma sistemi ile kanıtlamak zorunda olacak. Yeni sistemi test eden SGK bazı polikliniklerinde pilot uygulamayı başlatıyor.
  SGK 2012 yeni dönemde 73.7 milyon vatandaşın şifresini çıkaracak.TC kimlik numarasıyla yapılan usulsüzlüklerden sonra uzun süredir sürdürdüğü çalışmaları tamamlayan SGK, Türkiye’de ilk kez güvenlik önlemi olarak kişilerin avuçiçi izi damar yapısı üzerinden kişisel biyolojik şifrelerini çıkartarak ve bu şifrelerle işlem yapacak.


  [​IMG]

  Avuç İçi İmzası Ülkemizde 2012 yılında zorunlu olarak uygulanmaya başlanacak. T.C. kimlik numarasına ek olarak zorunlu tutulacak uygulamaya göre, tüm hastane ve sağlık birimlerine gelen vatandaşlar, kendilerini avuç içi izi damar tanıma sistemiyle tanıtmak zorunda olacak. Vatandaş burada kurulacak özel cihazlara avuç içini okutacak, burada vatandaşın avuç içi damar yapısı üzerinden kişiye özel algoritması çıkarılacak ve bu biyolojik şifre SGK kayıtlarında depolanacak.

  SGK Başkanı Emin Zararsız ve bazı kurum yöneticilerinin verdiği bilgilere göre, avuç içi izi damar tanıma sisteminde kişilerin damar yapısı ve damar içi kan yapısına göre sistem bir algoritma oluşturuyor. Bu algoritma, sayılar ve rakamlardan oluşan bir şifreye karşılık geliyor. Buna göre örneğin bir vatandaş avuç içini makineye koyduğunda ekranda avuç içi resmi ve o kişinin damar yolundan gelen bilgileri okuyan bir programdan çeşitli rakamlar ortaya çıkacak. Program saniyelik analiz sonrasında o kişiyle ilgili bütün bu bilgileri toplayarak hem rakamlardan hem de harflerden oluşan bir şifre ortaya koyacak.

  Bu sistem parmak izinden çok farklı. Avuç içindeki damarların bir özelliğinden hareketle size ait bir algoritma çıkarıyor. Oraya sizin avuç içinizi kaydetmiyor. Parmağı bastığınızda oluşan iz gibi bir iz oluşturup onu kaydetmiyor. Size ait bir tür şifre çıkartıyor. Bu öyle bir şifre ki hiçbir insanın damar yapısından çıkarılan o manyetik şifrenin bir başka insanla örtüşmesi mümkün değil. İlk kayıtta o kişinin adı soyadı, bilgileri kimlik bilgileri sisteme giriliyor. Yani bu şifrenin kime ait olduğuna dair tanımlama yapılıyor. Bu bilgiler SGK’da depolanacak.(stargazete)
   
 2. F

  Fıstık Yeni Üye

  Avuç içi imzasını daha önce duymuştum ömrünün ne kadar olduğu bile tahmin ediliyor fakat ne derece doğrudur tartışılır
   
 3. E

  Esram Yeni Üye

  Avuç içi imzası diye birşeymi var gerçekten çok ilginç buldum
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş