1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Atomun Tarihçesi ve Tarihi Gelişimi Nedir?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Atomun Tarihçesi nedir ödevi,
  Atomun tarihi gelişimi nasıl olmuştur
  Atomun Tarihçesi özet,

  Tarihte ik kez 19. yüzyılda John Dalton modern atom kavramını ortaya attı. Dalton, kimyasal reaksiyonlarda maddenin tam sayılarla belirlenen oranlarda tepkimeye girdiğini gösterdi ve dolayısıyla, maddelerin atom denen sayılabilir ama bölünemez parçalardan oluştuğunu ifade etti. Buna ek olarak, atomların kütlelerini ortaya koyan bir tablo hazırladı.

  J.J. Thomson 1897 yılında elektronu keşfetti. 1900'lü yılların başlarında Ernest Rutherford günümüz atom modelinin temelini teşkil eden yapıyı ortaya koydu: atomun, kütlesinin büyük bir kısmını oluşturan bir çekirdek ve bu çekirdek etrafında dönen elektronlardan oluşmaktadır. Rutherford çekirdeği oluşturan pozitif yüklü parçacığa proton adını verdi.

  1932 yılında James Chadwick nötronu (adı, elektrik yükü 0 olduğundan, yani nötr olduğundan, nötron olmuştur.) buldu ve bu sayede 1935'te Nobel Fizik Ödülü'nü aldı. Daha sonra kuantum teorisi doğrultusunda Niels Bohr, Bohr atom modelini ortaya attı ve elektronların belli yörüngelerde bulunabildiğini ve bunun Planck sabiti ile ilgili olduğunu ifade etti. Bohr'un modelinin üzerinde, daha sonraki deneylerde bulunanlarla örtüşmesi için birçok ekleme ve çıkarma yapıldı. Bohr modelinin "yamalı bohça" lakabını alması bundan ileri modelini yapmştır.
   
 2. M

  Misafir Misafir

 3. ıjıjıhuo

  ıjıjıhuo Misafir

 4. N

  Nursultan Yeni Üye

  Atomun tarihçesi eskilere dayanıyor ve atomu kötü amaçlar içinde kullanıyorlar
   
 5. Süpeer yaaa çok iyi oldh buu.
   
 6. d

  demetria Misafir

  gerçekten mükemmel bilgiler paylaştığınız için teşekkür ederim
   
 7. w

  wesley snaijder Misafir

  iyi sayılır ama az iyi sayılır ama aferim
   
 8. Murat

  Murat Yönetici

  Atom yeni yüzyılın tam anlamı ile felaketi olmuştur, doğru yerlerde kullanılmamış ve bombasına yönelmiştir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş