1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Atom ile ilgili araştırma yapan bilim adamları ve görüşleri

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Atom ile ilgili araştırma yapan bilim adamlarının isimleri ve fikirleri hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Ne yazık ki atom ile ilgili araştırma yapan Türk bilim adamlarından Oktay Sinanoğlu'dan başkası tarihte yerini alamamıştır.Amerika teknolojisini ileriye götürenı nükleer enerjiyi kullanmış olmasıdr. Atomu parçalamak, pek çok ülkedeki bilim adamları tarafından düşünülmüş fakat bu buluşu 1940'dan sonra Amerikalı bilim adamları başarmıştır.

  Albert Einstein nükleerin mümkün olduğu Sir Joseph John "J. J." Thomson günümüzdeki atomun şeklini tasarlamıştır.

  - Aristotales (Aristo) (MÖ 384-322): Aristo; ateş, hava, su ve toprak olmak üzere maddeyi oluşturan dört unsurun bulunduğunu kabul eder. Ünlü bilim adamına göre madde sonsuz sayıda küçük parçacığa bölünebilir ancak bu kadar küçük parçacıklara bir isim vermek gereksizdir.

  - John Dalton (1766-1844 tarihleri arasında yaşamıştır): Dalton’a göre madde parçalanamayan küreleri andırır. Benzer olmayan atomlar değişik kütlelere sahiptir ancak her madde atomlardan meydana gelmektedir. Atomlar parçalanamayan bir bütündür ve her maddenin atomları birbirine benzemektedir.

  - Marie Curie (1867-1934 tarihleri arasında yaşamıştır): Atomun parçalanamayacağı tezini çürütmüş bir bilim adamıdır. Uranyumla deneyler yaparak radyoaktiviteyi ortaya koymuştur. Ünlü bilim adamı radyum elementini parçalara ayırmayı başarabilmiştir.

  - Henri Becquerel (1852-1908 tarihleri arasında yaşamıştır): Üzerinde taşıdığı radyum elementinin vücudunda yarattığı değişikliğe dayanarak radyum elementinin kanser tedavisinde kullanılmasına katkıda bulunmuştur.

  - Joseph John Thomson (1856-1940 tarihleri arasında yaşamıştır): Elektron ve atomun pozitif yüklü olduğunu kanıtlamıştır. Bunun yanı sıra atomdaki elektron ve proton hakkında da araştırmalar yapmıştır.

  - Albert Einstein

  - Oktay Sinanoğlu

  - Niels Bohr

  - Ernest Rutherford

  - Enrico Fermi

  - Leo Szilard

  - James Chadwick
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş