1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Atıf Yılmaz Batıbeki Biyografi-Atıf Yılmaz Batıbeki Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Atıf Yılmaz Batıbeki ( 1925)  1925 yılında Mersin’de doğdu. Sinemayla ilgili yazılar yazdı. Afiş ressamlığı yaptı. Sinemaya asistan olarak geçti (1950). Kanlı Feryat adlı filmle yönetmenliğe başladı. Orhan Günşiray'la Yerli Film şirketini kurdu (1960).  Önemli filmleri: Gelinin Muradı (1957) Hayallerim Aşkım ve Sen (1987).  HAKKINDA YAZILANLAR  Yesilcam'dan yıldız kaydı

  Akşam 6 Mayıs 2006  Yeşilçam'ın duayenlerinden Atıf Yılmaz Batıbeki 81 yaşında İstanbul'daki evinde vefat etti. Son iki yıldır Alman Hastanesi'nde prostat kanseri tedavisi gören Yılmaz Halit Refiğ gibi yönetmenlerin yetişmesinde katkıda bulundu.  1991 yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından 'Onursal Doktor' ünvanıyla ödüllendirilen Yılmaz'ın son eseri Nurgül Yeşilçay'a Altın Portakal kazandıran Eğreti Gelin isimli film oldu.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  chris nolan ve james cameron gibi yönetmenlerin yanında sıradan kalan vasat yönetmen. filmleri görsel olarak günümüz teknolojisinden çok uzaktır. tamam her filmden bir avatar olmasını beklemek yanlış ama en azından hd olmalıydı bazı filmleri.
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  murathan mungan'a yaptığı kitap kapağıyla insana 'elinin yağlıboyasıyla ne karışırsın tasarım işine?' dedirten memleket ressamı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş