1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ateş ve Ateşli Çocuğa Yaklaşım

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Ateş vücut ısısının normal sıcaklık üzerine çıkması sonucunda endişelenmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman enfeksiyonlara bağlı olarak çıkan bu durum seyrek olarak başka nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Koltukaltı, dil altı ve rektal bölgesinde yapılan ısı ölçümleri kimi zaman yüksek çıkabilir. Normal değerler olarak koltuk altı ısısı 36.5- 37.5 derecedir. Dilaltı ısısı koltukaltı ısısından 0.5 derece daha yüksek olmalıdır. Sıcak banyo, egzersiz, aşırı giyinme ya da aşırı sıcak hava sağlıklı bir çocuğun vücut ısısını 38- 38.5 derece üzerine çıkarabilir.

  Çocukluk çağında çok görülen ateş belirtisi bir hastalık değil hastalık belirtisi olarak baş göstermektedir. Ateşin beyin fonksiyonlarında yıkım oluşturması ancak ateşin 41 dereceyi bulduğu zamanlarda görülebilir. Çocuğunuzu 6 yaşından küçük ise ve ateşi yüksek ise ateşe bağlı havale geçirme durumu ile karşı karşıya kalınabilir.

  Çocuğunuzun ateşi çıktığı zaman oda ısısının 21- 22 derece olduğundan emin olun. Çocuğunuza ince gevşek giysiler giydirin. Hatta soyup ılık su ile banyo yaptırmak da kalıcı çözüm yöntemi olarak yararlanabileceğiniz yöntemler arasında yer almaktadır. Terletmek amacı ile üstünü örtmek tamamen yanlış bir uygulama olup çocuğunuzun havale geçirmesine sebep olabilir. Kilosuna uygun dozda ateş düşürücü vermeniz doğru bir tercih olacaktır. İlk 24 saat içerisinde doktor muayenesinden geçmesinde fayda görülür. Antibiyotik kullanımı asla ateş düşürmek amacı ile gerçekleştirilmemelidir; doktor tavsiyesi olmadan verilmemelidir.

  Çocuğunuz 2 aydan küçük ise ateşi 40 derece ve üstünde ise ağlama, inleme ve uyandıramama gibi durumlar varsa mutlaka bir acil doktor kontrolünden geçirtmeniz gerekmektedir.
   
 2. Orko

  Orko Bilgi Sihirbazı.

  Ben yinede 39 derecede olsa dikkatli davranılması gerektiğini düşünüyorum.
   
 3. Netice

  Netice Yeni Üye

  Her ne kadar panik olmayın deseler de can sizden olduğu için panik yapıyorsunuz. Aslında sakin olarak gerekli eylemler yapılabilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş