1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ateist bilim adamlarının isimleri

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında gaye tarafından paylaşıldı.

 1. g

  gaye Yeni Üye

  15 Ünlü Ateistler kimlerdir, Ateist bilim adamları, Ateist olan ünlüler

  15 Ünlü Ateist
  Hepsi kendi alanlarında dünyaca tanınmış, başarıya ulaşmış kişiler. Ortak noktaları ise ateist olmaları. İşte o isimler:

  1.Demokritus
  Bilinen en ünlü Hellenistik filozoflarından olan Demokritus, Sokrates öncesindeki filozoflar üzerinde büyük bir etki bırakmıştır. Demokritus un atom teorisi, Antik Yunan düşüncesinde, entellektüelliğin en uç noktasını oluştururken, kendisi günümüzde modern bilimin atası olarak da anılmaktadır. Demokritus, evren bilimi ve atom teorisinde Dünya nın küresel bir şekle sahip olduğunu ve herşeyin atom bağlarından oluştuğunu belirtmiştir.  2. Epikurus
  Milattan önce 340 yılında Atina da doğan Epikurus, Epikurusçuluk felsefe okulunu kurdu. Her ne kadar Demokritus un nedensellik ilkesinin etkisini inkar etse de, Demokritus un takipçisi olmuştur. Epikurus a göre, felsefenin temel amacı korkudan bağımsız ve acının olmadığı bir mutluluğa kavuşmaktır. Epikurus, dünyadan sonraki hayatta insanı ödüllendiren ya da cezalandıran bir tanrının olmadığını ve yaşadığımız dünyanın ebedi olduğunu iddia etmiştir.
  3. Andrew Carnegie
  Amerikalı hayırsever bir iş adamı olan Carniege 1835- 1919 yılları arasında yaşamıştır. İskoç doğumlu göçmen, Pittsburgh ta Carniege Çelik Şirketini kurdu. Daha sonra ABD Federal Çelik Şirketi ile birleşerek ABD Çelik i oluşturdu. Tarihteki en zengin ikinci adam olarak gösterilen Carniege, bütün servetini Amerika nın her yerine okullar, kütüphaneler yaptırmak için harcadı.
  4. Ivan Pavlov
  Rus fizikçi, psikolog ve fizyolog, 1849- 1936 yıllarında yaşamıştır. Sindirim sistemi üzerindeki başarılı araştırması, Pavlov a 1904 yılında ilaç alanında Nobel Ödülü ni getirmiştir. Yaklaşımı Davranışcılık olarak bilinen Pavlov, özellikle şartlı refleks üzerinde incelemelerde bulunmuştur. Leningrad da ölen Pavlov un St. Petersburg taki laboratuarı, Rus hükümeti tarafından müze olarak korunuyor.  5. Sigmund Freud
  Avusturyalı psikiyatrist (1856- 1939), psikolojideki psiko-analiz ekolünü kurdu. Rüyalarımızın bilinçdışı isteklerimiz doğrultusunda oluştuğunu savunan ünlü psikiyatrist, beyinsel felç üzerinde nörolojik incelemelerde bulunmuştur. Freud, ileriki hayatında kanser yüzünden otuzdan fazla cerrahi operasyon geçirmiş ve 1939 da fizikçi arkadaşı Max Schur u intiharına yardım etmesi için ikna etmiştir.  6. Clarence Darrow
  1857- 1938 yıllarında yaşayan Darrow, dikkat çeken bir savunma avukatı ve aynı zamanda Amerika Sivil Özgürlükler Birliği nin lider üyelerinden biriydi. En ünlü davası Tennessee li öğretmen olan John Scopes un savunmasıydı. Maymun Davası olarak bilinen çarpıcı dava, hükümetin evrimi öğretmeyi yasaklayan yasasına karşı çıkmak için açılmıştı. Dava sonrasında bir oyunun hikayesinde ve Inherit The Wind filmin senaryosunda kullanılmıştır.  7. Katherine Hepburn
  73 yıllık yaşamında Katherine Houghton Hepburn (1907- 2003), televizyonların ve filmlerin aranılan ismi oldu. En iyi kadın dalında 12 Akademik ödüle sahip olan güzel artisti, Amerikan Film Enstitüsü 1999 yılında sinema tarihinin en önemli kadın oyuncusu ilan etmiştir. 1973 yılında verdiği bir röportajda Hepburn, Hristiyanlık öğretileri ile genel olarak uyuştuğunu ancak kişisel herhangi bir dini inaNcı benimsemediğini ve ölümden sonra hayata inanmadığını belirtti.  8. Noam Chomsky
  1928 yılında doğan Avrom Noam Chomsky belki de tüm zamanların en önemli Amerikan filozoflarından biridir. MIT de fahri dilbilimi profesörü olan Chomsky aynı zamanda modern dilbilimin atası olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra, politik muhalif, anarşist ve özgür düşünce ve liberal sosyalist söylemleri ile tanınmaktadır.
  9. Warren Buffet
  Warren Edward Buffet (1930), Amerikalı işadamı ve aynı zamanda Berkshire Hathaway ın CEO dur. Walt Street in erimesinden önce, dünyanın en zengin insanı olarak gösteriliyordu. Diğer bir milyarder Bill Gates gibi, kendini hayırseverlik işine adıyan Buffet 2006 yılında servetinin yüzde 83 ünü Bill ve Melinda Gates Yardım Kuruluşuna vereceğini açıkladı.
  10. Bruce Lee
  1940- 1972 yılları arasında yaşayan Amerika doğumlu Bruce Lee dövüş sporcusu, aynı zamanda bir filozof, öğretmen, aktör ve Jeet Kune Do dövüş ekolünün kurucusudur. Lee, Washington Üniversitesi nde felsefe üzerine yoğunlaştı ve felsefe ile ilgili geniş kapsamlı bir kütüphane bıraktı. İlk kitabı Kung Fu: Nefsi Müdafaanın Felsefe Sanatı dır.

  11. Stephen Jay Gould
  Stephen Jay Gould (1941- 2002) Amerikalı paleontolog, zoolog, evrimci ve bilim tarihçisi. Doğal evrimin mekanizması üzerine birçok çalışmalar yaptı. Kitapları ve yazıları ile evrimci biolojiyi yaygınlaştırmaya uğraştı. Ayrıca Gould, din ile bilim arasındaki uyuşmazlık olmadığını, ikisininde insan hayatında ve deneyimlerinde farklı yerlere sahip olduğunu savunuyor.
  12. Richard Dawkins
  Clinton Richard Dawkins (1941), günümüzdeki en göze çarpan bilimsel ataistlerden biri, aynı zamanda 2008 e kadar Oxford üniversitesinde proföser olarak bulundu. Darwin in izinden giden, Richard Dawkins, doğal seçim yoluyla evrimin güçlü savunucularındandır. Ayrıca, yaratıcılık ve tanrıcılık karşıtı çok satanlar listesine girebilen kitaplar yazmıştır.
  13. Stephen Hawking
  1942 de doğan Stephen William Hawking, bir zamanlar Sir Isaac Newton ın da yaptığı, Cambridge Üniversitesi nde mathematik profesörlüğü yapıyor. Evren bilimi ve kuantum fiziğine yaptığı katkılardan dolayı günümüzün en zeki insanı insanlardan biri olarak kabul ediliyor. Cambridge de üniverteye devam ederken ALS ye (Motor Nöron Hastalığı) yakalanan bilim insanı, günümüzde neredeyse hiçbir sinir ve kaslarını kontol edemiyor ve konuşma birleştiricisi ile iletişimini sürdürüyor.

  14. David Gilmour
  Cambridge Üniversitesi nde eğitim görevlisi bir babanın oğlu olan David Gilmour, dünyaca ünlü Pink Floyd grubunun gitaristi ve solistidir. 1946 doğumlu Gilmour; müziğe, yazıya ve yollarda geçirilen yaşama karşı duyduğu ilgisiyle, 1960 ların ünlü yıldızlarından biri oldu. 60 ıncı doğum gününde İngiltere listelerinde bir numara olan 3. Solo Bir Adada (On An Island) albümünü çıkardı. Bu albümün açıkça ataist duygularla yapılmış en iyi spiritüel albümü olduğu söyleniyor.  15. Jodie Foster
  Amerikalı film oyuncusu, yönetmeni ve yapımcısı olan Alicia Christian Foster 1962 yılında doğmuştur. Çocuk yaşta kariyerine başlayan yıldız, kendisini geliştirerek son yıllardaki en popüler ve düşündürücü filmelere imza atmıştır. 14 yaşında oynadığı Taksi Şoförü adlı filmde oynayarak Akademi Ödülüne layık görüldü. Foster ataist olmasına rağmen çocuklarıyla birlikte hem Christmas hem de Hannukah bayramını kutluyor; ayrıca tüm dinlere saygı gösteriyor.

  alıntı
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Siyasetçiler arasındada ataistler olduğunu duymustum
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş