1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Atatürk'ün Ölçülerde Yaptığı Değişiklikler İle İlgili Poster Çalışması

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mahmut Hoca Yeni Üye

  _

  Atatürk'ün Ölçülerde Yaptığı Değişiklikler İle İlgili Poster Çalışması
  Mustafa Kemal'in Ölçülerde Yaptığı Değişiklikler İle İlgili Poster


  [​IMG]

  TAKVİM SAAT VE ÖLÇÜLERDE DEĞİŞİKLİK

  Osmanlı Devleti'nde kullanılan saat takvim ve ölçüler Avrupa devletlerinde kullanılanlardan farklıydı. Bu durum sosyal ticarî ve resmî ilişkileri zorlaştırıyor bazı karışıklıklara sebep oluyordu. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapıldı. Fakat yeterli değildi.

  Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925 'te çıkarılan bir kanunla o zamana kadar kullanılmakta olan Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi. 1 Ocak 1926'dan itibaren de kullanılmaya başlandı. Böylece devlet işlerinde karışıklık önlendi.

  Takvimdeki bu değişikliğin yanında alaturka denilen güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp günlük hayat düzene sokuldu.

  1928 yılında yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi.

  1931'de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın endaze okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Bunların yerine uzunluk ölçüsü olarak metre ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı.
   
 2. B

  Bengü Yeni Üye

  Ölçülerde ciddi manada değişiklikler yapıldı
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş