1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Atakent Susanoğlu Kumsalları

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında abuhayat tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abuhayat Yeni Üye

  Susanoğluna nasıl gidilir,
  Atakent nerededir,
  Susanoğlunda kalınacak oteller

  Silifke'nin 15 km. doğusunda bulunan Atakent-Susanoğlu Limonu,portakalı,mevsimin ilk turfanda çileğini dalından koparabilmek,kumsalda romatizmal hastalıkların tedavisini kuma gömülerek gidermek.Yada bir yörük kadınının pişirdiği bazlamayı,çökelekli böreği,ada çayıyla yiyerek yörük yaşantısını Keşlitürkmen yörükleriyle paylaşmak.Kekik kokulu dağlarında keklik ötüşlerini ve deveye binmek.

  Silifke-Mersin karayolunun 15.kilometresindeki,bugün bir tatil beldesi olan Atakent'in antik ismi Corasium'dur.Genç Roma dönemine ait kent,İsauria valisi Flavius Uranius (367-375) tarafından kurulmuştur.Eskiden tamamen surlarla çevrili kentin batıdaki ana girişi kapısı üzerinde bulunmuş olan kitabede şyle denilmektedir."Prenslerimiz Valetinian,Valens ve Gratian'ın idaresi altında yaşarken İsauria Eyaletinin ünlü valisi Flavius Uranius bu ıssız yeri kendi düşüncesine uygun bir şekilde tüm masraflarını kendisi karşılayıp kent olarak yaptırdı."Şimdi topraklarla dolmuş olan eski bir limanın etrafında yay şeklindeki antik kentte iki ayrı nekropol,iki kilise,hamam,sarnıç ve ambar kalıntıları görülebilir.

  Doğa harikası bir koy olan Yapraklı Koyu'nun suyu iki tabaka.Fizik kurallarının aksine 8 derecedeki soğuk su üstte,28 derecedeki sıcak su tabakası altta.İnsanların bu gizemli koya fizik tedavi için geldiğini biliyormuydunuz.hem tatil,hem sağlık.

  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG]

  Atakent'in içinden,kuzeye doğru giden asfaltyol Türkmenuşağı köyü'nü geçince 11.km'de Paslı'ya ulaşırsınız.Paslı'da Roma dönemine ait evler,sarnıçlar,yapısı tamamlanmamış bir tapınak ile mezar kalıntıları görülebilir.

  Alın çadırınızı,karavanınızı gelin.İsterseniz sadece bavulunuzu.Bungalowlarda kalırsınız.Çocuklarınız çocuk parkında oynarken siz ister kampın marketlerine alışverişe çıkın,ister gazinolarda bir şeyler için.Yada hep beraber botanik parkınızı gezin


  [​IMG] [​IMG]
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  Atakent Susanoğlu kumsallarını beğendim çok güzel bir yere benziyor
   
 3. A

  Abdullah Yeni Üye

  Atakent Susanoğlu kumsalları çok güzel bir yere benziyor....
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Resimde gördügünüz yer cennet cehennem kalyonları mağaralarının giriş bölgesidir orada balık yemenizi tavsiye ederim.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş