1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Aşure Orucu Muharremin Kaçında Tutulur?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Allah katında önemine binaen bazı aylar daha hürmete değer sayılmıştır bu 4 aydan bir tanesi de Muharrem ayıdır. Muharrem ayı ibadetlere önem verilmesi gereken özellikle de oruç tutmak için önemli fırsatlar olan aydır, Muharremin ilk on günü oruç tutulması çok berekete ve sevaba yol açar.. Ayrıca Aşure günü olan Muharrem ayının 9. günü ayrıca 10. günü ve 11. günlerinde oruç tutmanın büyük sevabı ve mükafatları vardır.
  [​IMG]
  Ya 9 Muharrem 10 Muharrem Oruç tutarsanız yada 10 Muharrem 11 Muharrem oruç tutarsınız, Muharrem ayında nafile oruç tutmak güzeldir tüm Muharremi oruçlu geçirmek yerine belirtilen günlerinde tutmak Ramazan ile arasında bir çizgi olarak kabul edilir.


  Belirttiğimiz 10 günlük Muharrem ayı orucu tutamayanlar,mümkünse 8,9 ve 10 günleri oruç tutmalıdır. Rasulullah S.a.v. 9. günü seferde bulunuyorlardı, bu nedenle yalnız 10. gün oruç tutmuşlar ve sağ olursak seneye 9.günü de tutarız diye belirtmişlerdir..
   

  Ekli Dosyalar:

 2. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Yani hangi günler tutacağız bu sene?
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Salı ve Çarşamba, Peygamberin sünnetidir, Çarşamba, Perşembe günleri de tutabilirsiniz. Bazı alimler tek günler derler Salı, Çarşamba, Perşembe de yapabilirsiniz. Allah kabul etsin.
   
 4. d

  denizfeneri Yeni Üye

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş