1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

ASR Sistemi Nedir?

Konu, 'Motorlu Araçlar' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Yeni otomobil alanlar bilir ki iyi araçların bir çoğunda bulunan ASR araçlarda patinaj önleyici sisteme verilen isimdir.

  ASR arabanın patinaj yapmasını önlemek için vardır. Tam adı Anti Schlupf Regelung olan kısaltması ise ASR Türkçe'side Anti Patinaj Sistemi olarak bilinmektedir.
  [​IMG]
  Özellikle dik yerlerde yada kötü zemin de patinaj yaparak kalkış yapan otolar, patinajsız kalkış yapan araca göre daha sağlıklı bir kalkış gerçekleştirmekte. Örnek verecek olursak trafikte siniz ve çok acele ile karşıya geçmeniz gerekiyor, o anki panikle gaz pedalına fazla yüklendiğiniz de aracınız patinaj yapmaya başlar ve lastikler olduğu yerde bir süre döner ve kötü koku gelir.

  ASR sistemi genellikle güçlü ve arkadan itişli araçlar da kullanılmaktadır.

  ASR sistemi ABS fren sistemine ve enjektör sistemine sahip her türlü otomobile uygulanabilir.

  ASR sisteminin faydaları nelerdir kısaca bu konuya da değinelim:

  ASR sistemi özellikle araçlarda ilk kalkışlar da zeminin kaygan olması sebebiyle aracın sağa veya sola kaymasını çekiş bölgesini sağa sola atmasını önlemektedir. ASR sistemi, patinajı frenleme ve motordan gelen gücü azaltma gibi fonksiyonları otomatik olarak yapmamızı imkan sağlamaktadır.
   

  Ekli Dosyalar:

  • ASR.jpg
   ASR.jpg
   Boyut:
   56,6 KB
   Okunma:
   456
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş