1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Aşırı Kaygılı Ebeveynler Çocuklarda Sağlıklı Gelişimi Engelliyor

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Hamilelik döneminde başlayan ve doğum sonrasında da devam eden aşırı kaygı durumu çeşitli şekillerde kendini göstermektedir. Bu durum annede meydana gelen hormonal değişiklikler sonucunda oluşum göstermektedir. Bu düşüncenin uzun sürekli devam etmesi hem annenin hem de çocuğun sağlığı açısında normal sonuçlar doğurmamaktadır.

  Birçok psikolog annenin içgüdüsel olarak çocuğunu fazla koruma ve ilgilenme eğilimi içerisine girdiğini ortaya koymaktadır. abartılmış ilgi ve kaygı genel olarak ilk çocuk olma, tek kız olma, tek erkek olma ya da uzun seneler sonucunda çocuk sahibi olma gibi durum neticelerinden sonra daha çok gözlemlenen bir durum olarak bilinmektedir.

  Bu çocukların üzerine titreme, miklrop kapmasın, hasta olmasın, üşümesin, ağlamasın diye fazla ilgili davranma tüm aile üyeleri tarafından gösterilebilmektedir. Kimi zaman ebeveyn olarak çocukların sokakta koşup terlemesine ve oyun oynamasına dahi izin vermezler. Çocuğun sağlığına karşı evhamlı davranan bu bireyler çocuklarına zarar geleceğini düşünüp her türlü duruma karşı çocuklarını gözlerinden sakınma tercihinde bulunurlar.

  Aşırı kaygı durumu çoğu zaman annelerde gözlemlense de bu durum baba adayında da görülebilmektedir. Derin duygusal bağa sahip babalarda bu durum ile karşı karşıya kalınma olasılığı da bulunmaktadır. Anne babanın bu aşırı koruyucu yapısı çocuğun okul durumunda da son derece olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bu tutumunuzla çocuğun başarısı ve toplumsal gelişimini istemeden olumsuz etkileyebilirsiniz. Arkadaş ilişkilerinde dışlanma durum oluşumlarına bile neden olabilirsiniz.

  Çocuğun gelişimini en iyi şekilde tamamlayabilmesi için çocuğunuza koruyuculuk bakımından son derece ölçülü davranmanız gerekmektedir. Çocuğun ilk başta kendi başına yemek yemesine, giyinmesine, uyumasına, kendi seçimlerini yapmasına, arkadaş davetlerine katılım göstermesine, onları kendi davetlerine çağırmasına fırsat vermelisiniz.

  Aşırı kaygı hali tedavi edilebilir hastalık olup anne- baba olarak bu tutumunuzu yenemiyorsanız uzman bir hekimden mutlaka destek almalısınız.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş