1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Asilzade

Konu, 'ABCÇ Sözlük' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Asîl kimsenin evladı.
   
 2. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Asimilasyon

  İki veya daha fazla sayıda toplum ya da grubun kültürlerinin giderek bütünleşmesi veya kültürlerin erimesi. Kültürel yok oluş.
   
 3. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Avarız

  Olağanüstü durum ve özellikle savaş sebebiyle alınan vergi.


  Osmanlılar tarafından ilk defa hangi tarihte ortaya çıkarıldığı bilinmemekle beraber Sultan Fatih Mehmed devrine ait kayıtlarda bu vergiye rastlanmaktadır.


  Başlangıçta "Hudus-i avarız" denilen bu vergi daha sonraları "Avarız-ı divaniyye" adıyla örfi vergiler araşma girmiştir. Buna "Avarız akçesi" de denirdi.


  Lütfî Paşa[​IMG] "Asafname" adlı eserinde avarızın[​IMG] dört-beş yılda bir[​IMG] para olarak alınan bir vergi olduğunu yazmaktadır. Bu vergi XVI. yüzyıl ortalarında orduya alınacak peksimet bedeli olmak üzere adam başına yirmi akçe olarak tesbit edilmişti. Ayarız[​IMG] ihtiyaca göre çeşitli olduğu için avarız haneleri denilen vergi birliklerini gösterir bir defter hazırlanır[​IMG] vilayetlerdeki kadılara yollanırdı.


  Avarız vergisi Tanzimat'tan bir süre sonra kaldırılmıştır.
   
 4. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Ayak Divânı

  Olağanütü durumlarda ve padişahın huzurunda kurulan divan.


  Meclis demek olan divanda padişahtan başka kimsenin oturmayıp ayakta durarak işin hemen bir karara bağlanması bu adın verilmesine sebep olmuştur.


  Saraydaki ayak divanlarında[​IMG] padişahın oturduğu taht Topkapı Sarayı'nda Babüssaade adı verilen kapının önünde kurulurdu.


  Sadrazamlar da ayak divanına başkanlık ederlerdi. Fakat sadrazamların ayak divanları genellikle savaş zamanı ordugahta olurdu.


  Tanzimat'tan sonra bu çeşit divanlar kaldırılmıştır.
   
 5. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Aziz

  Hıristiyanların kutsal bildikleri büyükleri.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
Benzer Konularımız
 1. R
  Yanıtlar:
  0
  Okunma:
  521

Sayfayı Paylaş