1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Aşık Veysel Şatıroğlu'nun Hayatı

Konu, 'ABCÇ Sözlük' kısmında aşık tarafından paylaşıldı.

 1. a

  aşık Yeni Üye

  Aşık Veysel Şatıroğlu Nereliydi
  Aşık Veysel Şatıroğlu Kimdir
  Aşık Veysel Şatıroğlu Hayatı

  Veysel Şatıroğlu veya bilinen adıyla Âşık Veysel, Doğum Tarihi: 25 Ekim 1894, Şarkışla, Sivas - Ölüm Tarihi 21 Mart 1973

  Âşık Veysel, Türk halk ozanı. Avşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur.

  Sivas ili Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğan Âşık Veysel, 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucunda bir gözünü kaybetti. Diğer gözünü ise bir değneğin batması sonucunda kaybetti. Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı.1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.

  Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.

  Âşık Veysel'in eserlerinde Türkçe'si yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

  wikipedia
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  sesindeki anadolu kokusuna hayran olduğum insan.sadık yari kara toprak olan insan. rahmetle anıyoruz kendisini.
   
 3. M

  Misafir Misafir

  Aşık Veysel bizim köylü
   
 4. M

  Muhibbi Yeni Üye

  "kuş olsan da kurtulmazdın elimden
  eğer görse idim göz ile seni"

  baba büyüksün. gönül gözü ile görmüşsün daha ne görecektin?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş