1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Aşık İhsani Biyografi-Aşık İhsani Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Aşık İhsani  A beyler derdimiz buldu yüz bini

  Aştı onun için ağlar İhsani

  Konmuştu kafesten bir gönül kuşu

  Uçtu onun için ağlar İhsani  İhsani kadere boyun eğerim

  Alır kara taşla bağrım döğerim

  Zalim gurbet ilde top top ciğerim

  Pişti onun için ağlar İhsanı


  1930 yılında Diyarbakır'da doğdu. Azerbaycan kökenli bir aileye mensuptur. İki yaşında babası Filit'i yitirdi. Anası onu bin bir sıkıntıyla büyüttü. Biraz boy atınca anasıyla tezek topladı. Kaz çobanlığı yaptı. Bir şeyhin müridi oldu. Gitmediği yer şenliklere katıldı.

  Toplumun çeşitli sorunlarıyla toplumsal ve ekonomik konularla ilgili birçok şiirler yazdılar.  Bazı şiirlerinde suç öğeleri görülerek hakkında cezai soruşturmalar yapıldı. Birkaç kez tutuklandı. Siyasetle uğraştı. Sonradan kapatılan Türkiye İşçi Partisine girdi Bakalım Hele isimli kitaplarda toplayarak yayınladı. Halk şiiri geleneğiyle toplumcu görüşü birleştirdi. Kendine özgü vurucu bir deyişi gür bir sesi vardır. Gözü peklikle konulara girer. Etkileyicidir. Doyurucu bir mantıkla konuları işler.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  eşi aşık güllüşah ile birlikte ilk çıkışlarını yaptıklarında modern kerem ile aslı görünümündeydiler. aşık ihsani'nin radyoya çıktığı dönem de bu dönemdir. sonra siyasi eserler vermeye başlayınca radyodan da uzaklaştırıldı.
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  "mehmet asgâriden ücret alıyor
  altı nufus bir kirada kalıyor
  mehmet ya evliya ya da çalıyor"
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş