1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Aşı Kontrol Listesi

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında hayal perisi tarafından paylaşıldı.

 1. h

  hayal perisi Yeni Üye

  Tehlikeli çocuk hastalıklarına karşı en iyi savunma ilacı olarak bilinenler en iyi savunma çocuk ilaçlarıdır. Çocuğunuza yaptıracağınız aşının ne zaman yapılacağını aşağıdaki listeden yararlanarak bulabilirsiniz.

  Beş dozluk seri

  *2- 4 aylık: İlk iki dozluk aşı 2 ile 4 aylıkken yapılmalıdır.

  *4-6 aylık: Üçüncü doz ise 6 aylıkken verilmelidir.

  *12- 18 aylık/ 4- 6 Yaş: Dördüncü doz genellikle 15- 18 aylıkken verilmelidir. Aynı zamanda bu doz 12 aylık çocuklara da verilebilir; fakat 3. doz en az 6 aylık olmak kaydı ile; beşinci doz ise 4- 6 yaş arasında yapılmalıdır.

  Tetanos- Difteri- Boğmaca (TDAP) 1 doz

  *11- 12 Yaş: Çocuğunuz D Tap serisini tamamlamışsa 11- 12 yaşlarında bir doz aşı tavsiye edilmektedir. Herhangi bir nedenden dolayı tetanos ve difteri aşısı yaptırılmadıysa bir adet takviye doz önerisinde bulunulmaktadır.

  *13-18 Yaş: Tetanos ya da toksiot güçlendirici difteri aşısını veya TD takviye aşısını kaçıranlar için tek doz tdap aşısı yaptırılması gerekmektedir. Çocukluğunuzda Dtap aşı serisinin hepsini yaptırdıysanız yetişkinlik dönemlerinizde bu takviye aşısını 10 senede bir yaptırmanız gerekmektedir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Aile hekimi bu aşı kontrol listesini takip edip hemşireleri ile bize haber veriyor, sağlık ocakları bayağı gelişti.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş