1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Artvin Borçka Karagöller Hakkında Bilgiler

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında Seyyah tarafından paylaşıldı.

 1. S

  Seyyah Yeni Üye

  Borçka Karagöllere Nasıl Gidilir, Artvin Borçka Karagöller Nerede?
  [​IMG]
  Boçka camili karayolu üzerinde olup,Borçka ilçesine 27 km. uzaklıktadır.1800 lü yıllarda bugünkü Klaskur yaylasının yakınında bulunan bir tepenin toprak kayması sonucu Klaskur deresinin önünü kapatması ile oluşmuş göllerdir. Zengin orman örtüsü ve flora çeşitliliği ile ilgi çekmekte olup kamp turizmi için Artvindeki sayılı yerlerdendir. Ayrıca yöre halkı tarafından mesire yeri olarak kullanılmaktadır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  İlçe, Karadeniz bölgesinin doğu ucunda, Artvin–Hopa Yolu üzerinde Çoruh Nehrinin kıyısında şirin bir yerleşim yeridir. Yalçın ve geçit vermeyen karlı dağların, gür ormanların, yatakları derin ve hırçın akarsuların yarattığı eşsiz güzelliğe sahip olan Borçka’nın İl Merkezine uzaklığı 32 Km. dir.

  [​IMG]

  Batısı Hopa, güneyi Artvin ve Murgul, doğusu Şavşat, kuzeyi ise Gürcistan Cumhuriyeti toprakları ile sınır oluşturan ilçenin denizden uzaklığı 36 kilometre ve rakımı 125 m.dir. İlçe topraklarının büyük bir bölümünü sarp ve geçit vermeyen dağlar kaplamıştır. Çoruh vadisi bu dağlık bölgeyi ikiye ayırmıştır. Dağlar, çoğu yerde geniş vadi oluşumların olanak vermeyecek şekilde yüksektir.

  [​IMG]

  Söz konusu özellik tarıma elverişli toprakların geniş alanlara yayılmasını da engellemiştir. İlçede ovalık alan bulunmamaktadır. İlçe topraklarının büyük bir bölümünü Doğu Karadeniz sıra dağlarının doğu uzantısı kaplar. İlçenin doğusunda Çoruh vadisinin kuzeyinde yer alan en önemli kabartı “Karçal Dağı”dır (3414 m). Çoruh vadisinin güneyde yer alan “Balıklı Dağı Cankurtaran Geçidi “ ile geçit verir. Bu dağların uzantısı olarak yer alan irili ufaklı tepeler İlçe topraklarının engebeli görünümünü sağlar. Dağ ve tepeleri ayıran derin vadiler, debi ve rejimi yüksek olan akarsu yataklarını oluşturur.

  [​IMG]
  [COLOR=Red]
  İlçenin büyük vadisinde akan Çoruh Nehri, Artvin topraklarına Erzurum sınırlarından girer, [FONT=Georgia][COLOR=black][COLOR=#22229C]Borçka[FONT=Georgia]’da Murgul, İçkale, Deviskel derelerini ve nihayet Aralık, Karşıköy ve Güreşen derelerini alarak Muratlı Köyüne geçer ve Gürcistan Cumhuriyeti sınırlarına girerek yurdu terk eder. İlçenin önemli gölü Aralık Köyü yakınlarında bulunan “[B]Karagöl[/B]”dür. Çevresi ormanlık olup, eşsiz doğal güzelliğe sahiptir. Alanı 50.000 m2’dir. Karçal dağları eteklerinde bulunan “[B]Yıldız Gölü[/B]“ ilçenin ikinci gölünü oluşturur. [FONT=Georgia][COLOR=black][COLOR=#22229C]Borçka[FONT=Georgia] İlçesinde Karadeniz iklimi hakimdir. Yaz ve kış mevsimlerinde bol yağış ve ılık hava egemendir. Bitki örtüsünü ağaçlar ve meralar teşkil eder. Meralar daha çok vadi tabanlarındadır.

  [FONT=verdana][IMG]http://img269.imageshack.us/img269/5525/zz73.jpg[/IMG]
  [FONT=Georgia][SIZE=5][COLOR=Red]
  Dağların vadiye bakan yamaçları Ladin, köknar, çam ağaçlarının oluşturduğu “[B]orman denizi[/B]” ile süslenmiştir. Yüksek kesimlerde ise bu ağaçlara meşe, kestane, kızılağaç gibi yapraklılar karışır. Orman gülleri, orman altı bitkileri ve eğreltiler ormanlık alanlarda dikkatı çeker. Tarıma elverişli arazinin az olması, ormanların tahribine neden olmuştur. Yöre ormanlarının çevre ve yurt ekonomisine katkısı büyüktür.

  [FONT=verdana][IMG]http://img13.imageshack.us/img13/7838/zz74.jpg[/IMG]
  [FONT=Georgia][SIZE=5][COLOR=Red]
  Yükselti nedeniyle, bölge sakinlerinin dış dünya ile bağlantısı kar düştüğü an kesiliyor. Yine aynı nedenle, zengin bir bitki örtüsünün gelişmiş. Bölgenin bitki örtüsünden beslenen kafkas arıları besin değeri çok yüksek olan bal üretimi ile meşhur.

  [FONT=verdana][IMG]http://img188.imageshack.us/img188/2759/zz75kucuk.jpg[/IMG]
  [B][IMG]http://img16.imageshack.us/img16/7662/zzzz.gif[/IMG][/B]
  [/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR]
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş