1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Artemis Tapınağı Nerede?

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında hanife tarafından paylaşıldı.

 1. h

  hanife Yeni Üye

  Artemis Tapınağının hakkında bilgiler
  Artemis tapınağı nerede?
  Artemis Tapınağının resimleri ve fotoğrafları.

  Kuşadası yolunun başlangıcındadır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis TapınağıM.Ö. 334-250 yılları arasında ününü dünyaya duyurmuştur. Yağma, deprem, yangın gibi nedenlerle yedi defa yıkılıp yapılmıştır. İon tarzı büyük sütunlarla çevriliyken bu gün sunak yerinden başka bir şey kalmamıştır. Tapınak dünyanın mermerden yapılmış ilk ve büyük yapısıydı. Kalıntıların bir kısmı Londra’daki British Museum’dadır.
  Şimdiki tapınak Hellenistik Dönem’e aittir.Tek tanrılı dinlerin insanları gibi tapınan Efesliler Artemis’in bünyesinde pek çok tanrının gücünün birleştiğine inanıyorlardı. 105x55 m. alanda yüksekliği 17,65 m. olan tapınak 127 sütunludur. Sunak yerine 13 basamakla çıkılmaktadır. Tapınaktaki heykeller, yarışmalarda seçilerek konulmuştur. Cephedeki 36 sütun Lydia Kralı Kroisos tarafından hediye edilmiştir.
  Tapınağın yönetiminden bir kaç rahip sorumluydu. Bu rahiplerin ve Megabysos denilen baş rahibin erkeklik organları kesilmişti. Megabysos olmak çok onur verici bir görevdi. Bunların yardımcıları bakirelerdi. Artemis’e hizmet veren bir diğer rahip sınıfı da ‘Kuretler’dir. Mitolojiye göre Kuretler, Zeus’a yakınlığı olan yarı tanrılardır. Zeus, Dionysos’u bacağından doğurduğu zaman Hera’nın duymaması için nasıl Kuretler yanında bulunup gürültü ettilerse; Leto Artemis’i doğururken de bunlar yanında bulunup gürültü etmişlerdir.
  Artemis Tapınağı’nın ilginç özelliklerinden biri ise, bir banka gibi görev yapmasıydı. Tapınağa armağan edilen ya da emanet olarak bırakılan değerli eşyaları kabul etme, tapınak bütçesinden kredi açma gibi görevleri Baş Rahip Megabysos üstlenmişti. Yandaki resimde tapınağın eski halinin güzel bir çizimini görebilirsiniz. Daha büyük görmek için üzerine tıklayabilirsiniz. Artemis Tapınağı’nın birtakım ayrıcalıkları vardı. Bunlardan en önemlisi, tapınağa sığınıldığında, burada kaldığı sürece dokunulmazlık hakkının tanınmasıydı. Bu durum pek çok suçlunun tapınakta toplanmasına neden olmuştur.
  Artemis inancının, Artemis Tapınağı ve dinsel aşama düzeninin arı çevresinde kurulduğunu ileri sürenler vardır. Arı, Efes’in simgesidir. Efes sikkeleri ve heykelleri üzerinde çok yaygın olarak kullanılır.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. M

  Misafir Misafir

  :confused: hiç güzel bilgi yok
   
 3. M

  Misafir Misafir

  bencede birde tapınakmış biz müslümanız:p;):D:mad::eek::):(:rolleyes::cool::eek::confused::eek::p;)
   
 4. M

  Misafir Misafir

  :D
  bence güzel bilgi vermiş
   
 5. M

  Muhibbi Yeni Üye

  Eskiden dünyanın yedi harikası'ndan biri olan tapınak.
   
 6. M

  Msemra Misafir

  bence güzel bilgi verilmiş ama sadece bir soruyu anlayamadınm artemis tapınagı nerde onu bulamadım sordugum soruyu lütfen netleştirin.yarın sınav var:mad::mad::mad:cevap vermesen:rolleyes::rolleyes::rolleyes:cevap verirseniz bay bay
   
 7. M

  Muhibbi Yeni Üye

  Kuşadasına giderken uğramıştım
   
 8. M

  Misafir Misafir

  Yunanistan da mı ege dei
   
 9. Şuşu

  Şuşu Yeni Üye

  Artemis tapınağını görmek istiyorum
   
 10. h

  huhun Misafir

  artemis tapınağı nerede bulamadım biran önce söyleyin :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
   
 11. m

  melisa nur Misafir

  arkadaşlar gerçekten nerede olduğunu doğru düzgün yazmamışlar :confused:artemis tapınağı izmir de:confused: inşallah yardımcı olmuşumdur
   
 12. S

  Sinel Yeni Üye

  Artemis tapınağını kuş adasına tatile gittiğimde gezmiştim.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş