1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Artemis Tapınağı Hakkında Kısa Bilgi

Konu, 'Ülkeler' kısmında Seyyah tarafından paylaşıldı.

 1. S

  Seyyah Yeni Üye

  Milattan önce 800'de Tanrıça Artemis adına ilk mabet şu an İzmir sınırlarında olan Efes'teki nehrin yakınındaki bataklık kıyıya yapılmıştır. Bazı zaman Diana da denen Efes tanrıçası Artemis, Yunan Artemis'iyle aynı değildi. Yunan Artemis'i av tanrıçası olarak kabuk edilir. Efes Artemis'i ise belinden omuzlarına kadar bir çok göğüsle resmedildiği gibi verimlilik. bereket ve doğurganlık tanrıçası olarak kabuk edilmiş.

  Bu eski tapınakta muhtemelen Jüpiterden düşen bir meteorit olduğu düşünülen kutsal bir taş olduğu söylenir. Tapınak, sonraki yüzyıllarda birkaç kez tahrip olmuş ve yeniden inşaası yapılmıştır. M.Ö. 600'lerde Efes şehri büyük bir ticaret limanı haline geldi ve Chersiphron adlı bir mimar yüksek taş kolonları olan yeni ve büyük bir tapınak inşaa etti.


  Lidya kralı Croesus, Milattan önce 550'de Efes'i ve Anadoludaki diğer Yunan şehirlerini fethetti. Bu savaş sırasında mabet tahrip oldu. Croesus, mimar Theodorus'a daha öncekilerin hepsini gölgede bırakan yeni bir mabet yaptırdı. Yeni tapınak öncekinin 4 katı büyüklükte 90 metre yükseklikte ve 45 metre genişlikte görkemli bir yerdi.

  262 Tarihinde Gotların bir akını sırasında büyük Artemis tapınağı dahil yakılıp yıkıldı. Bir yüzyıl sonra Roma İmparatoru Constantine şehri yeniden baştan sona inşaa etti. Fakat kendisi Hristiyan olduğu için tapınağı yeniden restore ettirmedi. Constantin'in çabalarına rağmen Efes eski günlerine dönemedi. Çünkü gemilerin demirlediği liman yok olmuştu. Nehrin taşıdığı alüvyonlar tarafından deniz şehirden uzaklaşmıştı. Zamanla şehir sakinleri kenti terkettiler. Mabetin kalıntıları başka yapıların ve heykellerin yapılmasında kullanıldı.
   
  1 kişi bunu beğendi.
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş