1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Arslan Tekin Hayatı Hakkında Bilgiler

Konu, 'ABCÇ Sözlük' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mahmut Hoca Yeni Üye

  Arslan Tekin Biyografisi,
  Arslan Tekin Kimdir? Hayatı,

  Arslan Tekin'in Hayatı Hakkında Bilgiler

  [​IMG]


  Arslan Tekin


  1953 yılında Yozgat'ın Yerköy kazasında doğdu. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi ilçesinde, üniversiteyi A.Ü. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde tamamladı (1977). Suudi Arabistan-Riyad’da Melik Suud Üniversitesinde iki dönem okudu. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Dili Kürsüsünde "İbn-i Kesîr Tercümesi Dil Özellikleri, Metin, Sözlük" teziyle Eski Anadolu Türkçesi sahasında doktorasını tamamladı.  Lise yıllarında başladığı gazeteciliğine İstanbul'da profesyonel olarak devam etti. Kısa bir süre Başbakanlık Osmanlı Arşiv Dairesinde Osmanlı belgelerinin tasnifinde vazife aldı (1979-1981). Hergün, Tercüman, Milliyet, Ortadoğu, Yeni Günaydın, Akşam, Türkiye ve Yeniçağ gazetelerinde muhabir, redaktör, haber müdürü, yazı işleri müdürü, köşe yazarı, röportaj yazarı olarak çalıştı. Bask bölgesinden Özbekistan'a, Yemen'den Çeçenistan'a 20 dolayında ülkeyi gezerek röportajlar yaptı. 1992'de "Bulgaristan"; 1996'da, "Ürperten İtiraflar", 1998'de "Aynaroz'un İç Yüzü" seri röportajlarıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin ödüllerini aldı.

  [​IMG]

  -Acun-Türkçe'nin Gücü adıyla aylık bir dil dergisi çıkardı ( Ağustos-Eylül 1993).
  -Haftalık siyasî Türk Haber gazetesini kurdu ve genel yayın müdürlüğünü yaptı (2002).
  -Türk Yurdu dergisinin 1911-1929 yılları arasında yayınlanan eski yazı 205 nüshasının yeni harflerle yayınlanması projesini yönetti (1998-2001).
  -Uluslararası Hoca Ahmet Yesevî Türk-Kazak Üniversitesi Gazetecilik Bölümünde (Kazakistan) öğretim görevlisi olarak ders verdi (2004-2006).
  -ATA TV’de program danışmanlığı yaptı.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  1953 yilinda yozgat in yerköy ilcesinde dogmustur. ankara üniversitesi dil tarih ve cografya fakültesi edebiyat bölümü mezunudur. kisa bir süre basbakanlik osmanli arsiv dairesinde calismistir. tercüman, milliyet, ortadoğu, yeni günaydin, aksam ve türkiye gazetelerinde muhabir, redaktör, haber müdürü, yazi isleri müdürü, köse yazari, röpörtaj yazari olarak calismistir. halen yenicag gazetesinde köse yazarligi yapmaktadir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş