1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Arif Sağ Biyografi -Arif Sağ Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  ARİF SAĞ

  1945 yılında Erzurum'un Aşkale ilçesi Dallı köyünde dünyaya gelen Arif Sağ Kemter Yusuf gibi birçok ozanın yetiştirildiği bir dükkan.  Sanatçı Anadolu Aleviliği'nin aşık-ozan geleneği bünyesinde 14 yaşına kadar aşıklık geleneğini öğrenerek deyişler söylemeye başlar. Daha sonra İstanbul'a gelir ve Aksaray Musiki Cemiyeti'nde "eti senin kemiği benim" denilerek "ustam" dediği Nida Tüfekçi'ye teslim edilir.  1963 yılında Gafil Gezme Şaşkın adlı ilk plağı yayımlandığında henüz 17 yaşındadır fakat; müzikal altyapısını kısa zamanda oluşturmayı başarır. 1960 ve 70'li yıllar Arif Sağ için müzikte arayış yıllarıdır. (Bu arayış günümüzde halen devam etmektedir.)  Arif Sağ'ın piyasadaki ve resmi kurumlardaki müzik uygulamalarına ağırlık verdiği söylenebilir.  60'lı yılların sonunda TRT Kurumuna (İstanbul Radyosu) bağlama sanatçısı olarak başladığı yıllarda Sağ'ın piyasadaki faaliyetleri de devam etmektedir. 45'lik plak dönemi olarak adlandırılan ve yaklaşık 20 yıl devam eden bu sürecin en parlak simalarındandır Arif Sağ... Çeşitli sanatçılara bağlamasıyla eşlik etmesinin yanında - yine bu dönemde- bestelerini de pek çok sanatçıya okutur. Bununla birlikte kendi çalıp okuduğu yaklaşık elli adet 45'lik plak ve 200'ün üzerinde beste yapar.  Yapılan müzik bugünkü terminolojiyle bir tür arabesk- fantazi benzeridir; bestelerinde ise yerel motifleri ( yer yer pasajları) çok sık kullanır. Bu da onun halk müziğinden kopamadığı gerçeğinin bir başka göstergesidir.  1975 yılında kurulan "İstanbul devlet türk müziği konservatuarı"na "öğretim üyesi" olarak giren sanatçı halk müziği ve bağlama ile ilgili akademik çalışmalarını bu dönemde başlatır. 1982 yılında kendi adını verdiği "Arif Sağ Müzik Evi"ni kuran sanatçı Yavuz Top Musa Eroğlu ve Muhlis Akarsu ile Muhabbet adını verdikleri 4 albümden oluşan seriyi tamamlar. Bir çok ünlü sanatçıya kaset çalışmalarında yardımcı olur.  Bu özelliğinin yanında 10'dan fazla kasette sanatçı olarak da ayrıca yer alır.  Arif Sağ 1982 yılında İstanbul Şan tiyatrosunda bağlama resitali veren ilk sanatçıdır.

  Avrupa'nın birçok ülkesi ile uzakdoğu ülkelerinde halk müziğimizi ve halk çalgılarımızı tanıtmak amacıyla bir dizi konserlere katılan Sağ 1987/1991 yılları arasında parlamentoda "Milletvekili " olarak bulunan ilk sanatçıdır.

  Dost Yarası  Çok yaralar gördüm çok parelendim

  Eyvah dost yarası bitirdi beni

  Çok sitemler gördüm çok karalandım

  İlle dost yarası bitirdi beni

  Eyvah dost yarası bitirdi beni  Yıktılar bendimi kesildi suyum

  Kurudu pınarım akmıyor çayım

  Cahiller elinden çok oldu zayım

  İlle dost yarası bitirdi beni

  Eyvah dost yarası bitirdi beni  Çekmiyor yükümü yorgun dizlerim

  Yar gelmezse açık gider gözlerim

  Küsmüş konuşmuyor artık dillerim

  İlle dost yarası bitirdi beni

  Eyvah dost yarası bitirdi beni
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  konserine gitmeyen türkü dinledim, saz dinledim demesin. tek başına çalıp, söyleyip tıklım tıklım dolu salonu ayağa kaldıran bir pir.
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  efsaneyim çalışına hayran olduğum üstad.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş