1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Arif bey (Ayıcı)

Konu, 'Siyasetçi ve Asker' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Arif bey (Ayıcı) (1882 - .... )


  1882 yılında Adana'da doğdu. Ordu Kurmay Başkan Yardımcısı[​IMG] Kurmay Yarbay Arif Bey[​IMG] Mustafa Kemal ile birlikte Milli Mücadele'yi başlatmak için Samsun'a giden 19 kişiden birisiydi. Ordu komutanlığı yaptığı sırada çadırında ayı beslediği için "ayıcı" diye anılan Arif Bey[​IMG] 1923'te Eskişehir milletvekili seçildi.


  İstiklal Harbi'nde tümen komutanı olarak görev yapan Kurmay Başkan Yardımcısı Yarbay Ayıcı Arif Bey[​IMG] İzmir'de ortaya çıkarılan Atatürk'e suikast girişimine katıldığı iddiasıyla İstiklal Mahkemesi'nde yargılandı ve asıldı.
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  19 Mayıs günü Samsun'a çıkan 19 kişi.
  Mustafa Kemal Paşa
  Albay Refet (Bele)
  Kurmay Başkanı Albay Kazım (Dirik)
  Kurmay Başkan Yardımcısı Yarbay (Ayıcı) Arif
  Kurmay Binbaşı Hüsrev (Gerede)
  Sağlık Başkanı ve yardımcısı Albay İbrahim Tali Öngören
  Dr. Refik Saydam
  Binbaşı Kemal (Doğan)
  Emir Subayı Teğmen Hayati
  Başyaver Cevat Abbas (Gürer)
  Yüzbaşı Mümtaz
  İsmail Hakkı
  Emir Subayları Yüzbaşı Ali Şevket
  Teğmen Muzaffer
  Karargâh Komutanı Yüzbaşı Mustafa
  İaşe Subayı Yüzbaşı Abdullah
  Şifreci kâtipler Faik ve Memduh ve Şifre Yardımcısı Üsteğmen Hikmet (Gerçekçi).
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Ayıcı Mehmet Arif Bey[​IMG] Mustafa Kemal'in yakın arkadaşı[​IMG] aynı zamanda kritik dönemlerde dublörüdür.

  1882 yılında Adana'da doğan Mehmet Arif Bey[​IMG] Gazi Mustafa Kemal'in hem askeri okuldan arkadaşı hem de yakınıydı. Mustafa Kemal[​IMG] 19 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru'ndan İstiklal Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a çıktığı zaman yanında bulunan 18 kişiden biri de Mehmet Arif Bey'di. Bir özelliği daha vardı[​IMG] Mustafa Kemal'e çok benziyordu. Miralay Arif Bey[​IMG] harp yıllarında İnegöl'de bulduğu üç aylık bir ayı yavrusuna çadırında baktığı için "Ayıcı Arif" lakabıyla ünlenir. Çevresindekiler[​IMG] Mehmet Arif'in ayı yavrusunu beslemesini hayvan sevgisine bağlarlar. Halbuki Ayıcı Arif[​IMG] iyi bir istihbaratçıdır. Zaman zaman kılık değiştirir[​IMG] ayıcı kılığında düşman saflarına geçerek bilgi toplar. Ayıcı Arif'in Kurtuluş Savaşı'ndaki rolü bu kadarla kalmaz. Mustafa Kemal Paşa'ya ikiz kardeşi kadar benzeyen Ayıcı Arif[​IMG] kritik zamanlarda Gazi'nin dublörlüğünü de üstlenir.

  DUBLÖRÜN BAŞARISI

  Gazi Mustafa Kemal[​IMG] Ayıcı Arif'in yardımıyla olmadık yerlerde ortaya çıkar. Onun vasıtasıyla cephedeyken Ankara'da[​IMG] Ankara'dayken cephede[​IMG] cephenin bir tarafındayken bir başka tarafında düşmanın hiç beklemediği anda belirir. Bu yüzden düşman istihbaratı şaşkına döner. Mehmet Arif Bey[​IMG] bu fedakârlığının karşılığını da alır. Ahde vefaya önem veren Mustafa Kemal[​IMG] zaferle birlikte[​IMG] Ayıcı Mehmet Arif Bey'i listeye koyar. 1923’te Arif Bey artık Eskişehir Milletvekili’dir.

  POLİTİKA YOLLARI AYIRDI

  Politika hayatı ile birlikte Mustafa Kemal Paşa'yla Mehmet Arif Bey'in yolları yavaş yavaş ayrılmaya başlar. "Anadolu İnkılabı Milli Mücadele Anıları" adında bir de kitap yazan Mehmet Arif Bey artık muhalif kanattaki milletvekilleri arasında yer alır. Terakki Perver Cumhuriyet Fırkası kurulduğunda ön saflarda yer alır. Partinin önde gelen isimleri Refet Bele[​IMG] Ali Fuat Cebesoy[​IMG] Kazım Karabekir paşaların yanında Mustafa Kemal Paşa'nın benzeri Mehmet Arif Bey'in de yer alması[​IMG] ortayailgi çekici bir görüntü çıkarır.

  HEP YANINDA

  Mehmet Arif Bey[​IMG] 9. Ordu Müfettişliği Erkânı Harp Reis Yardımcısı olarak Samsun'da Gazi'nin en yakınında yer alıyordu. Bu birliktelik[​IMG] Erzurum ve Sivas kongrelerinde de sürdü. Yunan Cephesi'nde Fırka Komutanlığı ve Ordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. Efeleri örgütledi.

  Zaferden sonra ayrılan yollar...

  İzmir suikastı davası[​IMG] bir devri kapatır. Tetikçilerle birlikte Gazi'ye karşı olan[​IMG] onun davranışlarını eleştiren[​IMG] Meclis'te özellikle devrimlere karşı yoğun muhalefet yapıp ayak bağı olan ve suikast girişimine yol verdiği iddia edilen eski İttihat ve Terakki ekibi böylece ortadan kaldırılır. Ülke siyasetinde bir daha bu kişilerin sesleri çıkmaz. Atatürk[​IMG] suikast girişiminden hemen sonra İzmir'e geldiğinde bir beyanname yayınlar. Hepimizin bildiği ünlü sözleri o beyannamede yer alır: "Benim naçiz vücudum[​IMG] bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."Bugün

  [​IMG]

  (ayakta duran:Mustafa Kemal
  oturan:Mehmet Arif )

  [​IMG]
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş