1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Arabistan 2012 Kurban Bayramı

Konu, 'Her Telden' kısmında Seyyah tarafından paylaşıldı.

 1. S

  Seyyah Yeni Üye

  Arabistan'da Kurban Bayramı Ne Zaman Kutlanacak
  Suudi Arabistan Kurban Bayramının Tarihi Nedir

  Ülkemizde 25 Ekim'deki Kurban Bayramı için geriye doğru günler sayılırken Suudi Arabistan'dan Kurban Bayramının tarihi ile ilgili farklı bir açıklama geldi[​IMG]

  Suudi Arabistan yönetiminin hac tarihi olarak 26 Ekim'i tespit ettiğini duyuruldu
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kameri sistemler böyledir, hangi gün bayram bilemezsiniz.
   
 3. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Suudi Arabistan Kurban Bayramı Tarihi bizden bir gün sonra o halde hacılarımız bir gün sonra hacı olacak.
   
 4. a

  alev Yeni Üye

  Kurban bayramına şunun şurasında sayılı gün kaldı
   
 5. n

  nilüfer Yeni Üye

  Suudi Arabistan, Kurban Bayramını 26 Ekim’de kutlayacak...
  Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi, başkent Riyad'daki merkezinde düzenlediği oturumda aldığı kararla, Kurban Bayramının 26 Ekim Cuma günü idrak edileceğini açıkladı. Buna göre Türkiye ve bazı İslam ülkelerinde 25 Ekim Perşembe günü idrak edilecek olan Kurban Bayramı Suudi Arabistan’da bir gün sonra kutlanacak.

  Konuya ilişkin açıklama yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesinin 17 Ekim Çarşamba gününü Hicri takvime göre Zilhicce ayının ilk günü olarak ilan ettiğini ve buna göre de Kurban Bayramı'nın başlangıç tarihinin 26 Ekim olarak açıklandığını söyledi.

  Başkan Yardımcısı Keleş, Türkiye ve bazı İslâm ülkelerinde Kurban Bayramı'nın Suudi Arabistan'dan bir gün önce kutlanacağını ifade ederek, Hanefi mezhebine göre hilalin dünyanın neresinde görülürse görülsün bir gün sonrasının kameri ayın başlangıcı kabul edildiğini, Şafii mezhebi gibi bazı mezheplerde ise ayın, bulunulan coğrafyada görülmesinin esas alındığını belirtti. Söz konusu durumun İslâm literatüründe “ihtilaf-ı met ali”ye itibar edilip edilmemesi (ayın görüldüğü yerlerin coğrafyalara göre farklılık göstermesi) olarak tanımlandığını anlatan Keleş, “Zilhicce ayının hilali dün itibariyle Güney Amerika'nın batısında görüldü.” dedi.

  Keleş, Diyanet İşleri Başkanlığının “ihtilaf-ı met ali”ye itibar etmeyen bir kriteri esas aldığı için ortaya böyle bir farklılık çıktığını bildirerek, hacı adaylarının Arafat Dağı'ndaki vakfesinin Türkiye'de bayramın birinci günü olan 25 Ekim Perşembe gününe rastlayacağını, Suudi Arabistan'da Kurban Bayramı'nın 26 Ekim'de başlayacağını belirtti.
  Tarih: 17.10.2012
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş