1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Apartmanda Gürültü Yapmanın Cezası Nedir?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında abrek tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abrek Yeni Üye

  Kat Maliklerinin Apartmanda Gürültü Yapmanın Cezası Nedir

  Site Sakinin Apartmanda gürültünün cezasına cevabımız

  Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür.
  Özellikle, taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel âdete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır.
  Yerel âdete uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan doğan denkleştirmeye ilişkin haklar saklıdır.

  Yukarıdaki yasal düzenlemelere bağlı olarak haklarınızı kullanmanız mümkün.

  Şikayetçi olmanız halinde diğer komşuların da kiracıların apartman içindeki devam eden hallerine tanık olduğunu en yakın polis karakoluna veya adliyedeki suçüstü savcılığına bildirirseniz bu kişi (ler ) hakkında Sulh Ceza Mahkemesinde kamu davası açılacaktır. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 183. maddesi ;"İlgili kanunlarla belirlenen yükümlülüklere aykırı olarak , başka bir kimsenin sağlığının zarar görmesine elverişli bir şekilde gürültüye neden olan kişi, 2 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır." hükmünü ihtiva etmektedir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Apartmanda gürültü yapmanın hakkında bilgiler ve Apartmanda gürültü yönetmeliği

  1. Her türlü gereksiz gürültüden kaçınılması zorunludur.

  2. Mesai günlerinde öğleyin saat 13 ile 15 arasında (öğle istirahatı) ve geceleri saat 22 ile 7 arasında (gece istirahatı) gürültülü hareketler
  bilhassa yasaktır.

  3. Pazar günü ve resmi tatil günleri tüm gün boyunca
  istirahat vakti olarak kabul edilir.

  4. Mekanik ve elektronik müzik aletlerinin ve ses aygıtlarının sesi genel olarak sadece odanın içinde duyulacak kadar açılır.

  1. Tüm dış kapıların gece saat 22 ile sabah saat 6 arası kapalı tutulması şarttır.

  2. Binalara merdiven boşluklarına koridorlara bodrum katlarına ve çamaşır kurutma odalarına giden yol ve geçitler acil durumlarda kaçış yolu olarak kullanılır. Bu nedenle buralara herhangi bir eşya koymak veya bırakmak yasaktır.

  3. Normal bir ailenin evinde bulunan miktardan daha büyük miktarlarda bina içinde yanıcı madde bulundurulması ancak ev sahibinin önceden verdiği kesin müsaadesi ile ve bu konudaki yasal hükümler de dikkate alınmak şartıyla mümkündür.
  4. Balkon ve terasların üzerinde herhangi bir şekilde ateş yakmak yasaktır.

  5. Köpekler gerek bina içinde gerekse de bina etrafındaki yerleşim alanlarında sadece tasma ile gezdirilir.

  Apartmandaki toplu yaşamın huzurlu olması için tüm apartman sakinleri
  birbirlerine karşılıklı saygı göstermek zorundadır.


  1. Bina ile ilgili temizlik işleri üçüncü bir tarafa verilmediği sürece her kiracı binada asılı bulunan temizlik planına göre diğer kiracılarla nöbetleşe olmak şartıyla bina sakinlerinin ortaklaşa kullandığı alanları binanın giriş bölümünü ve kaldırımın binaya ait olan kısmını temizlemek ve kış mevsiminde karları küremek ve yerler buz tuttuğunda binanın girişine giden yaya yoluna ve kaldırım bölümlerine tuzlu kum serpmekle yükümlüdür. Kiracı bu görevi kendisi yerine getiremeyeceği zaman işi başka bir kişiye yaptırmayı taahhüt eder.

  2. Pencerelerden veya balkonlardan herhangi bir şeyi silkelemek su veya benzer sıvıları aşağı dökmek veya herhangi bir şeyi aşağı atmak yasaktır. Halı yorgan battaniye yolluk tipi halılar şilteli veya döşekli mobilyalar ve buna benzer eşyalar sadece istirahat vakitleri dışında ve buna izin verilmiş olan özel yerlerde temizlenebilir.

  3. Kiracıların evlerinden çıkan çöpler atık cinslerine göre ayrılarak mevcut bidon veya konteynırlara atılır. Bidon veya konteynırların çabuk dolmaması için çöpe atılacak büyük parçalar
  önceden parçalanıp küçültülür. Çöplerin bidon veya konteynırlara ***ürülmesi sırasında merdiven boşluğu bina giriş bölümü veya bidon ve konteynırların bulunduğu alan kirlenirse derhal temizlenmesi şarttır.

  4. Küçültülemeyen büyük atık eşyalar (Sperrmüll) çöp arabasının belediye yönergelerine veya özel bildirime göre geleceği tarihten önceki günün akşam saatlerinde (ve bundan daha erken olmamak şartıyla) kaldırımın kenarına bırakılır.

  5. Her hayvan sahibi kendine ait olan hayvanın yaptığı pislikleri derhal temizlemek zorundadır.

  6. Otonun yağını değiştirme arabayı tamir etme veya oto yıkama gibi işlerin park yerleri üzerinde yapılması yasaktır.

  Bu Apartman Yönetmeliği kira sözleşmenizin ayrılmaz bir parçasıdır.

  Apartmandaki toplu yaşamın düzenli bir şekilde devam edebilmesi için bazı değişiklik ve eklentilere ihtiyaç duyulduğunda ev sahibi bu konuda gerekli olan düzenlemeleri yapabilir.
   
 3. c

  cayka Yeni Üye

  Kanunlar geç tecelli ediyor bu nedenle yapanın yanına kar kalıyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş