1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Anneler Günü Neden Kutlanır?

Konu, 'Önemli Günler' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Anneler günü her sene kutlanıyor; ama neden anneler günü kutlanıyor hiç düşündünüz mü? Anneler günü resmi olarak ilk 1914 yılında ABD başkanı Wilson'un bugüne resmiyet kazandırması ile kutlanmıştır. Bugünün anneler günü kutlanmasında Anna Jarvis'in hayat hikayesinin payı vardır.


  anneler-gunu-neden-kutlanir-tarihcesi-173029.jpg

  İşte anneler günü hikayesi:

  Anna Jarvis 1905 yılında annesini kaybeder. Onun için acı bir kayıp olan bu olay adeta bir vicdan muhasebesine döner. Bahar aylarında annesini kaybeden Anna annesinin ölümü ile yalnız kalmaya başlar ve sürekli annesini düşünür. Annesi hayatta iken onunla yeterli vakit geçirmediğini düşünerek kendini kötü hisseder. Bu sebeple annesi hayatta iken ona gösteremediği ilgiyi onun yıl dönümünde göstermek ister ve bundan dolayı her yıl Mayıs ayının ikinci haftası anneler günü kutlanır. Bugünü annesini anma günü ilan eder. Anneleri anma günü olarak bugünü herkesin kutlaması için davet eder. Anna bugün herkesin annesine hayatta iken de değer vermesi gerektiğini söyleyerek kutlanmasını istediğini söyler. Bugün ilk kutlanırken kutlama alanına gelen herkesi kırmızı karanfiller ile karşılamaya başlar. Bu tarih itibari ile anneler gününde karanfilin önemi bugünün adeta bir simgesi olur. İlk başta ABD sınırları içerisinde başlayan anneler günü kutlama olayı giderek diğer ülkelerde de kutlanmaya başlayarak her tarafta kutlanmaya başlamıştır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Anneler günü çok özel bir gün Annelerimizi hatırlamamız onlara karşı olan borcumuzu bilmek onların fedakarlığını hatırlamak adına güzel bir gün olarak aklımda kalmıştır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş