1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Anne Sütü Sarılığı Nedir?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Bebeklerin çoğunda doğumdan bir hafta sonra sarılık oluşumu görülmektedir. Sarılık oluşumunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler arasında anne sütünün bu sarılığa neden olabileceği gibi bebeğin karaciğerinin tam gelişmemiş olmasından da kaynaklanabilir.

  Sarılık anne sütü alan bebeklerde anne sütü almayan bebeklere oranla daha çok görülmektedir; bunun sebebi ise anne sütü alan bebeklerde kan bilirubin düzeyinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sarılığın tedavi edilmesi için anneye bebeği emzirmeme gibi bir öneride bulunulmamaktadır. Annenin bebeği emzirmemesi veya bebeğe şekerli su verilmesi gibi durumlar bu sarılığın önüne geçmez. Anne sütünü alan bebekte kanda artan bilirubin seviyesindeki artıştan dolayı bu sarılığa anne sütü sarılığı denmektedir. Sarılığın gerçekten anne sütü sarılığı olduğu ancak 36 ay sürte ile bebeğe anne sütü verilmediği zaman anlaşılmaktadır.

  Anne sütü yerine mama verilerek kandaki bilirubin seviyesi düşürülür ve bir süre sonra anne tekrar süt vermeye devam eder. Bebeğin bünyesi zamanla buna alışacağı için sarılık durumunun oluşumu bir daha görülmez. Bazı bebeklerde bu sarılık bir hafta yerine doğumun 3. Ya da 4. Günü ortaya çıkabilmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş