1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Çalışan annelerin merak ettikleri genel konulardan bir tanesi de anne sütünün nasıl saklanacağı gerçeğidir. Sizlere bu yazımda süt sağma pompaları aracılığı ile sağdığınız sütü nasıl hijyenik olarak saklayabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

  Anne adayı öncelikle ellerini yıkamalı ondan sonra sütünü sağma işlemine başlamalıdır. Süt sağan anneler her gün mutlaka banyo yapmalıdırlar; bu durum göğüslerin temizliği açısından önem arz eden bir konu olarak bilinmektedir. Ayrıca süt sağma pompalarını kullanmadan önce mutlaka sıcak ve sabunlu su ile temizlemeniz gerekmektedir.

  Anne sütü sağıldıktan sonra plastik bir şişeye ya da süt torbasına konmalıdır. Şişenin ya da poşetin ağzı mutlaka sıkıca kapanmalıdır. Poşetlerin ağzı lastik bant ile kapatılabilir. Şişelerin ucu da emzik olmadan kapatılmalıdır.

  Günün tarihi ve bebeğin ismi poşet ya da şişenin üstüne mutlaka yazılmalıdır.

  Anne sütü dondurulmadan 72 saat; dondurulduktan sonra eritilerek 24 saat 1- 4 derece arası soğuklukta saklanabilir.

  Süt tek kapılı buzdolabı buzluğunda -7/ -2 derecede 3 haftaya kadar; iki kapılı buzdolabı buzluğunda ise üç aya kadar saklanabilir. Derin dondurucuda - 18 derece altında 6 aya kadar saklanabilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş