1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Anne Sevgisi Görmeyen Çocuklar Obez Olabiliyor

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Yalnız Kalpler tarafından paylaşıldı.

 1. Y

  Yalnız Kalpler Misafir

  Anneleriyle aralarında yakın bir ilişki bulunmayan çocuklar, ilerleyen yaşlarda obeziteye yakalanabilmektedir. Bu durum yapılan araştırmalarla net bir şekilde belirlenmiştir.
  Annelerinden yakın ilgi ve sevgi görmeyen çocuklar, ergenlik dönemine ulaştıklarında bu yoksunluğu gidermek ve stresle başa çıkabilmek için yemeğe sığınmakta ve bu durumun doğal bir sonucu olarak sağlıksız- obez çocuklar yetişebilmektedir.

  Yaklaşık 1000 çocuğun 15 ay, 2 yaş ve 3 yaş dönemlerinde anneleriyle kurdukları duygusal bağ ve güven ilişkisini inceleyen uzmanlar, bebeklik dönemini anne ilgisinden yoksun geçiren çocukların 15 yaşına geldiklerinde obeziteye yakalanma olasılığının, annesinden sevgi ve yakınlık görenlere oranla 2 kat arttığını saptamışla ve bu gerçeği tüm annelerin duyarak çocuklarına yeterli ilgi göstermeleri gerektiğini belirtmişlerdir.
  Araştırmanın, ebeveynle kurulan ilişkinin kalitesinin çocuğun kilosu üzerinde etkili olabileceğini gösterdiğini belirten uzmanlar, anneleriyle yakınlık kuramayan çocukların, erken yaşlardan itibaren stres altında olduklarını; kendilerini yatıştırmak için yemek yeme eğilimi gösterdiklerini, bu alışkanlığın da ilerleyen yaşlarda onları obez bireyler haline getirdiğini belirtmişlerdir.

  Erken çocukluk döneminin obezitenin önlenmesinde sevgisizliğin ve ilgisizliğin önemli rol oynadığını işaret eden uzmanlar, ebeveynlerin bu dönemde davranışlarında yapacakları değişikliklerle çocuklarını obeziteden korumaları gerektiğini vurguladı.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Baba sevgisi görmeyenlerde de bu oran olabilir, kısaca ilgisiz kalınan durumlarda kişiler başka bir şeyle ilgileniyorlar, mesela sinirlenince yemek yemek gibi..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş