1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Anne Babaların En Sık Yaptıkları Hatalar Nelerdir?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Ebeveyn olmak 24 saatlik bir iştir. Her daim gözünüz, kulağınız çocuğunuzda olmalıdır. anne baba olarak çocuğunuza karşı en çok yaptığınız hataları bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum.

  *Çocuğunuzu eğlendirmek için televizyona başvurmak: Çocuğunuzu oyalamak için günün büyük zamanını çocuğunuza televizyon ya da herhangi bir DVD açarak geçirmesinin önüne geçmelisiniz. Çünkü okul çağında bu durum öğrenme güçlüğü ya da dikkat dağınıklığı olarak çocuğunuzla ilgili problem yaşamanıza neden olur. Tablet ve dokunmatik ekran bilgisayarlar hayatımıza girmeye başladığından beri bilgisayar oyunu bağımlısı olan çocuk sayısında da genel bir artış görülmektedir.

  *Onların mükemmel olduklarını düşünmek: Her ebeveyn çocuğunun mükemmel olduğunu düşünür; bu nedenle çocuğunun yaptığı hataları görmezden gelir. Çocuğunuzun her ne kadar mükemmel olduğunu düşünsenizde yaptığı hatalar sonucunda onu uyarmayı ihmal etmemelisiniz. Eğer onu uyarmazsanız her yaptığı davranışın doğru olduğunu sanıp yanlışları yapmaya devam edecektir.

  *Tutarsızlık: İyi bir ebeveyn olmanın en büyük düşmanı olarak bilinen tutarsız davranışlar çocuklarınızın yaramazlık yapmalarına ve koyduğunuz kurallara uymamalarına neden olabilir.

  *Sınırlar koymamak: Çocuğunuzu doğru yetiştirebilmek için ona birtakım sınırlar koymanız gerekmektedir. Çocuğunuzun sorumluluk sahibi bir yetişkin olabilmesi için öncelikle çocuğunuza iradeli ve disiplinli olmayı öğretmelisiniz. Belirli sınırlar çerçevesinde davranmalısınız ki çocuğunuz koyduğunuz kurallara uyabilsin.

  *Hayır diyememek: Kimse çocuğuna hayır demekten hoşlanmaz ama her istediği şey için evet cevabını vermek çocuğunuza yapacağınız en büyük kötülük olacaktır. Çocuğunuz her evetinizde mutlu olacaktır; ama bu mutluluk kısa vadeli olacaktır. Çocuğunuzu uzun vadeli mutlu etmek istiyorsanız ona yeri geldiği zaman hayır demeyi bilmelisiniz.

  *Sonuçlar: Kararlı davranmadığınız sürece çocuğunuzun sizi ciddiye almasını asla beklememelisiniz. Onlara söylediğiniz her tutumu uygulamalısınız. Mesela yemek yemezsen tatlı yok dediyseniz bu tutumunuzu sonuna kadar devam ettirmelisiniz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Anne ve Babalarında hataları oluyor, önemli olan bu hataları düzeltmek ve bir daha yapmamak.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş