1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Anne Adayının Erken Doğumda Antibiyotiğe Maruz Kalması

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Anne adayının antibiyotik kullanması serebral palsi riskini artırıyor

  Araştırmacılar erken doğumlarda anne adayına verilen antibiyotiklerin bebekte Serebral Palsi riskini artırdığını belirlemişlerdir.

  Erken doğum tehlikesi olan anne adaylarına gebelik kesesi açılmadan önce doğumu geciktirmek amacıyla anneye antibiyotik verilmesinin serebral palsili bebek dünyaya getirme olasılığını artırdığı yapılan araştırmalarla saptanmıştır.

  İngiltere Leicester Üniversitesi’nden araştırmacılar anne adayının suları gelmeden önce eritromisin veya amoklavin almaları durumunda riskin daha da yükseldiğini saptamışlardır. Her iki antibiyotiğin birlikte verilmesi durumunda ise bebekte serebral palsi gelişmesi riskinde üç kat artış görülmektedir.

  2001 yılında erken doğum yapmakta olan gebelik kesesi açılmış anne adaylarında eritromisin isimli antibiyotiğin doğumun başlamasında gecikme meydana getirdidiği, enfeksiyon ve bebekte solunum sorunları risklerini azalttığı saptanmıştır.

  Araştırmacılar o kadar araştırma yapmalarına rağmen gebelik kesesinin açılmasından önce antibiyotik kullanımının riski neden artırdığını kesin olarak belirleyemediler.
  Buna karşın bir enfeksiyon belirtisinin olması durumunda antibiyotik tedavisinin çok önemli faydalar sağladığı da uzmanlar tarafından vurgulanmıştır.

  Serebral palsi
  Çeşitli fiziksel engellere ve hareket sorunlarına yol açan selebral palsi doğumdan önce veya erken çocukluk döneminde beynin bir bölümünün gelişememesi veya beyinde hasar oluşması sonucunda ortaya çıkmaktadır ve her 400 doğumdan birinde serebral palsili bebek dünyaya gelebilmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş