1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ankara Ne Zaman Başkent Oldu ?

Konu, 'Önemli Günler' kısmında sebnemficici tarafından paylaşıldı.

 1. s

  sebnemficici Yeni Üye

  Ankara Ne Zaman Başkent Oldu ?
  13 Ekim Ankara'nın Başkent Oluşu


  Ankara'nın başkent oluşu 13 Ekim

  [​IMG]

  Her yıl 13 Ekim günü Ankara'nın başkent oluşu, düzenlenen büyük törenlerle kutlanır. Ankara Kalesi'nde başlayan bu törene özel giysileri içinde seymenler, öğrenciler, çeşitli dernek temsilcileri katılırlar. Törende yapılan konuşmalarda Ankara'nın başkent oluşunun anlam ve önemi belirtilir.

  Ankara'nın başkent olması
  Mustafa Kemal, Mondros Ateşkes Anlaşması imzalandıktan sonra, Padişah VI. Mehmet tarafından 30 Nisan 1919'da 9. Ordu Müfettişliğine atandı.[46] 19 Mayıs 1919'da Refet Bey (Bele), Kâzım Bey (Dirik), 'Ayıcı' Mehmet Arif Bey ve Hüsrev Bey (Gerede) ile birlikte Samsun'a çıktı. Anadolu'da Havza ve Amasya Genelgesi'ni yayınlayan ve Sivas ile Erzurum Kongresi'ni düzenleyen Mustafa Kemal, İstanbul Hükümeti ile Amasya Protokolü'nü imzaladı. Bu protokol üzerine Meclis-i Mebusan açılmıştır. Mustafa Kemal, meclis çalışmalarını daha yakından izleyebilmek için 27 Aralık 1919'da Ankara'ya gelmiştir. Ankara'ya gelmesinin nedenleri arasında buranın demiryolu ağına sahip olması, İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmemiş olması, merkezi bir konumda bulunması ve Batı Cephesi'ne yakınlık gibi nedenler de etkili olmuştur. Meclis, 28 Ocak 1920'de oybirliği ile Misakımillî'yi kabul etmiştir. Bunun üzerine İstanbul işgal edilmiş ve meclis kapatılmıştır. Mustafa Kemal, 19 Mart 1920'de illere ve kolordu komutanlıklarına bir genelge göndermiş ve Ankara'da olağanüstü bir meclisin açılacağını duyurmuştur. Seçimlerin ardından 23 Nisan 1920'de TBMM açılmış ve hükümet kurulmuştur. Türk Kurtuluş Savaşı bu meclisten yönetilmiş, savaşın kazanılmasının ardından Lozan Antlaşması imzalanmış ve I. TBMM seçim kararı almış ve yerini II. TBMM'ye bırakmıştır. İnkılap Meclisi olarak da anılan bu meclis 13 Ekim 1923'te Ankara'yı başkent ilan etmiştir
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Haziran 2014
 2. Z

  Ziyaretci Misafir

 3. a

  aysima Yeni Üye

  Ankaranın başkent oluşunu her yıl coşkuyla kutluyoruz
   
 4. M

  Misafir Misafir

  1922 de mi olmuştu Saltanat dan sonra oldu sanırım.
   
 5. z

  zaza Yeni Üye

  13 Ekimde Ankara'nın başkent oluşunu coşku ile kutluyoruz
   
 6. E

  Elma Yeni Üye

  Ankara'nın başkent oluşunda da törenler yapılıyor mu okullarda
   
 7. Şeker

  Şeker Misafir

  Elma okullarda bu tür günler kutlanmıyor.Sadece milli bayramlar kutlanıyor.Ama "İşçi Günü" de okullar tatil oluyor.Ama o da törene girmiyor:):)
   
 8. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  cumhuriyet ilanında
   
 9. D

  Draivymeema Misafir

 10. M

  Misafir :) Misafir

  çoooooooooooook teşekürler :p
   
 11. M

  Misafir Misafir

 12. O

  Oxygnn Misafir

  Cumhuriyetin ilanıyla Ankara başkent ilan edilmiyo dimi ?
   
 13. Murat

  Murat Yönetici

  13 Ekim 1923 zaten o zamanlar Ankara'da meclis kuruluyor İstanbul'un tekrar başkent olması gerekirdi.
   
 14. h

  halim evin Misafir

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş