1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Anevrizma Nedir? Anevrizmaya Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Anevrizma, beynimizde bulunan atardamar duvarının çeşitli nedenler ile zayıflaması ile ortaya çıkan bir balonlaşma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu oluşan balonlaşma, damarda çok dayanıksız bir yapı olarak bilinmektedir. Çeşitli nedenler ile patlayarak beyin içinde kanama yaratarak yaşamı tehlikeye sokmaktadır. Doğuştan damarsal bozukluklar ile oluşabilen bu rahatsızlık yüksek tansiyon, damar sertliği, enfeksiyonlar ve travmalar ile de oluşabilmektedir.

  Gün içinde şiddetli baş ağrısı çekenler bu rahatsızlıktan şüphelenmelidirler. Erken tanı ve teşhis için bu tarz ağrılarla karşılaşanların mutlaka doktora gitmeleri gerekmektedir. Anevrizmanın patlaması nedeni ile pek çok hasta hayatını kaybetmekte pek çok kişide sakat kalmaktadır. Bu nedenle beyinde oluşan baloncukların kanama yapmadan önce mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Aile içinde beyin kanaması yaşayanlar, damar ve dolaşım hastalığı olanlar, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olan bireyler anevrizma konusunda da risk grubu teşkil etmektedirler. Bu tarz baloncukların beyin içinde tespitini sağlamak için MR ve tomografi tetkikleri yapılmaktadır. Kesin tanı ise, beyin anjiyografisi ile sağlanabilmektedir. Eski dönemlerde bu tarz baloncuklar açık ameliyatlar ile temizlenmekteydi; fakat günümüzde kapalı ameliyatlar yapılmaktadır.


  Anevrizma belirtileri nelerdir?
  *Israrlı ve sürekli bıçak sokulmuş hissinde baş ağrısı
  *Bulantı ve kusma
  *Ensede sertlik
  *Bulanık görüş veya çift görme
  *Işığa karşı hassasiyet oluşması

  Anevrizma kanamaya başlarsa hasta, gözlerde felç, çift görme, halsizlik ve uyuşukluk hissine kapılabilmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş