1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Anasınıfı Halka Oyunlarından Bir Demet

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

 1. Masal Perisi

  Masal Perisi Yeni Üye

  Sınıfınızda çember oyunu oynatmak istiyorsanız ve çember oyunu etkinliği bulamadıysanız aşağıda eklediğim örneklere göz atabilirsiniz.

  Ağaçtaki Sincaplar


  Bütün çocuklar 7-8 kişilik gruplara ayrılırlar. Her grup el ele tutarak bir daire yapar. Bir kişi ortada bulunur. Birisi de ebe olarak dışarıdadır. Daireyi oluşturan çocuklar bir ağacı temsil eder. Dairenin ortasındaki öğrenciler sincaplardır. Ebe olan öğrenci de sincaptır. Öğretmenin düdüğü ile sincaplar, kendi dairesinden çıkar ve başka daireye giderler. Bu sırada ebe olan sincap da kendisine bir ağaç bulur. Dışarıda kalan ebe sincap olur. ( Öğretmen bütün çocuklara sincap olma olanağı vermelidir.)


  Kurbağa ve Leylekler

  Oyun yerine iç içe iki büyük daire çizilir.2 Gruba ayrılan çocukların bir bölümü leylek olur ve büyük dairenin dışına sıralanır. Diğerleri kurbağa olur ve orta daireye dağılır.En içteki daire göl ve bataklık alanıdır. Leylekler büyük dairenin dışında leylek yürüyüşü ile ‘‘lak lak lak ‘’ diye gezinmeye başlarken kurbağalarda kurbağa sıçraması ile ‘‘kuvak kuvak kuvak’’ sesleri ile dolaşırlar. Öğretmenin :
  -Karnınız aç mı? Sorusuna leyleklerin:
  -Aç demesi üzerine kurbağalar yakalanmamak için hemen göle sıçrarlar.Bu sırada göle kaçamayıp leyleklere yakalanan leylek olurlar ve oyuna yeniden başlanır.Leylekler hiçbir zaman göle girmemelidir.


  Çemberden Geçme Oyunu

  Oyuncular Eşit sayıda 2 takım oluşturur. Arka arkaya dizilirler, önlerine bir çember konur. Oyuna başlama işareti verildiğinde ilk sıradaki çocuklar koşmaya başlar. Çemberi başından geçirir, ayaklarından çıkarır ve yerine döner. Sonraki oyuncunun eline vurur. İkinci oyuncuda aynı hareketli yapar ve oyun böyle devam eder. Çemberi geçirirken düşüren çocuğun takımına bir kötü puan verilir. En az kötü puan alan veya oyunu önce bitiren takım kazanmış olur.


  En Sevdiğim Meyve

  Çocuklar yerde halka şeklinde otururlar. Öğretmen bir çocuğun adını söyler ve topu ona atar. Çocuk topu tutar ve en sevdiği meyvenin adını söyler. Başka bir arkadaşına topu atar ve oyun sürer.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş