1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Anasınıfı Farklı Oyun Etkinlikleri

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

 1. Masal Perisi

  Masal Perisi Yeni Üye

  Anasınıfında oyun saatinde çocuklara öğretebileceğiniz kavramlara yönelik bazı oyunları sizlerle paylaşmak istedim. Şimdiden güle güle kullanın.


  KEDİ ATLAMA OYUNU : Birbirine paralel iki çizgi çizilir. Çocuklara bunun dere olduğu söylenir. Sizlerde kedisiniz bu dereden atlayacaksınız denir. Çocuklar iki gruba ayrılır kara kediler beyaz kediler. Önce beyaz kediler birer birer dereyi geçip atlamaya çalışırlar. Atlarken iki çizgiye de basmamaları gerekir. Bir veya iki ayağı çizgiye değen kedi yanar. Sonra kara kedilerde aynı şekilde dereden atlamaya çalışırlar. Hangi kedi grubundan daha az kedi yanmışsa o grup oyunu kazanmış olur. Oyunu kaybedenler kazananları alkışlarlar. Dereden atlama önce ayaklar serbest olarak yaptırılır. Sonra iki ayak birleştirilerek atlatılır. Dere çizgisinin aralığı çocukların yaşları ve yetenekleri dikkate alınarak yapılmalıdır.


  ÖRÜMCEKLERLE BÖCEKLER OYUNU: Oyun alanına iç içe üç halka çizilir. Halkaların genişliği ve aralığı çocuk sayısına göre ayarlanmalıdır. Çocuklar örümcek kümesi ve böcek kümesi olarak iki gruba ayrılır. Örümcekler küçük em içteki halkada dururlar. Böcekler ise en dıştaki halkada ortadaki halka ise bahçedir. Oyun başladığında böcekler bahçede dolaşmaya başlarlar. Örümcekler ağlarından çıkarak böcekleri yakalamaya çalışırlar. Yakalanan çocuğu kendi yuvalarına götürürler. Yakalanmayan böcek yuvasına geri döner. Belli bir süre sonra aktörler değişir.


  TRAFİK OYUNU: oyun alanına bir dört yol kavşağı çizilir. Ortasına da bir trafik polisi kürsüsü konur. Bir çocuk trafik polisi olur. Elinde düdük başın da trafik polisi şapkası olan çocuk kürsüde durur. Görevi trafiği yönetmektir. Çocuklar ikişer kişilik kümelere ayrılır. Her iki kişilik kümede bir çocuk yolcu bir çocukta sürücüdür. Sürücü önde yolcu arkadadır. Çocuklarda bu şekilde dört yola dağılırlar. Oyun başladığın da her sürücü yolcusuyla otomobil sürme teklifi yaparak yürümeye başlarlar. Karşı yola sağ ve soldaki yola doğru yürümeye başlarlar. Her sürücü sağa dönmek istediğin de sağ eliyle sağ tarafı gösterir. Sola dönmek isterse sol yönü gösterir. İleri gitmek istediğinde sağ elini öne doğru uzatarak yol ister. Trafik polisi de sürücülerin bu işaretlerini izleyerek onlara yol verir ya da durup beklemelerini ister. Sürücüler trafik polisinin işaretine uyarak geç işareti verdiğin de yürür. Dur işareti verdiğin de durur. Trafik polisi bu işaretlere uymayan sürücüleri oyundan çıkarır. Oyun roller değiştirilerek sürer.


  KÖŞE KAPMACA OYUNU: Çocukların arasından biri ebe olur. Ebenin dışındaki çocuklar ağaç gövdeleri veya duvar köşelerin de dururlar. Ya da yere tebeşirle aynı sayıda daire çizilir. Oyun başlayınca çocuklar yerlerini ebeye kaptırmamaya çalışarak birbirleriyle değişirler. Değiştirme sırasında yerini ebeye kaptıran ebe olur. Oyun böylece devam eder.


  EŞİNİ BUL OYUNU: Çocuklar ikişer ikişer eşleştirilir. Sonra eşlerinden ayrı olarak sağa sola yürünür koşulur. Eşini bul yanıma gel diye seslenince çocuklar eşlerini bulur, el ele tutuşarak öğretmenin yanına koşarlar. Birinci ikinci ve üçüncü gelen çiftler başarılı sayılır ve alkışlanır.

  ARKADAŞINDAN MEMNUN MUSUN?: Çocuklar bahçede halka olurlar. Her çocuğun bulunduğu yere küçük bir daire çizilir. Saymaca ile ebe seçilir. Ebe ortaya geçer ve çocuklardan birine arkadaşından memnun musun diye sorar. Çocuk evet derse ebe başka bir çocuğa sorar. Hayır diyen Çocuk iki arkadaşının adını söyler. İsimleri ebe tekrarlar ve iki çocuk birbiri ile yer değiştirir. Bu sırada ebe birinin yerini kapmaya çalışır. Açıkta kalan çocuk ebe olur. İşlenen kavrama göre çocuklara çiçek, meyve .taşıt isimleri verilebilir.


  KURBAĞACIK OYUNU: Çocuklar el ele tutuşarak halka olurlar. Halkanın ortası göl olur. Öğretmen saymaca ile çocuklardan birini kurbağa seçer. Kurbağa ortada durur. Çocuklar kurbağacık ortada kurbağacık gölde bizi yakalarsan borcunu öde diyerek kurbağayı kızdırmaya çalışır. Ortadaki çocuk sıçrayarak çocuklardan birine dokunmaya çalışır. Çocuklar ellerini bırakmadan kurbağadan kaçmaya çalışırlar. Yakalanan olursa kurbağa ile yer değiştirir. Kurbağa oyunculara sıçrayarak ve çömelerek ulaşmalıdır. Ayağa kalkanın kurbağalığı devam eder.


  SANDALYE KAPMA OYUNU: Bir sıra sandalye dizilir. Çocuklar sandalyenin çevresinde dururlar. Çocuk sayısı sandalye sayısından bir fazla olmalıdır. Çocuklar bir şarkı ve tekerleme söylemeye başlarlar. Şarkı biter bitmez çocuklar sandalyelere otururlar ve bir çocuk ayakta kalır. Ayakta kalan oyundan çıkar. Birer sandalye eksiltilerek oyun devam eder. Son sandalyeye oturan çocuk oyunu kazanmış olur.

  TAKLA ATMA OYUNU: Çocuklar iki takıma ayrılır. Arka arkaya sıraya girerler. Takımların önüne birer sünger yatak ya da yer minderi konur. Her takımdaki çocuk birer takla atarak kendi sırasının sonuna geçer. Böylece oyunu önce bitiren takım oyunu kazanmış olur ve alkışlanır.

  TİLKİ TİLKİ SAAT KAÇ: Alanın bir köşesine iki çember çizilir. Biri tilki yuvası diğeri kümestir. Oyunculardan biri tavuk diğerleri civciv olur. Anne tavuk peşince civcivleriyle tilkinin yuvasına doğru ilerler. Tilki, tilki saat kaç diye sorar. Tilki eğer gece yarısının dışında bir saat söylerse anne tavuk civcivleri oynamaları için serbest bırakır. Daha sonra anne tavuk saatin kaç olduğunu sormak için yeniden tilkiye yaklaşır. Tilki gece yarısı dite cevap verince yakalanmamak için kümese doğru kaçarlar. En arkada kalanı tilki yakalar. Birkaç oyun sonra oyuncular yer değiştirirler.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Sandalye kapma oyunu çocukların en çok eğlendiği etkinliklerden bir tanesi.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş