1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Anamur neresidir Anamura nasıl gidilir?

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  A[FONT=Times New Roman, Times, serif]NAMUR YÖRESİ TARİHÇESİ
  [FONT=Times New Roman, Times, serif]Anamur ilk çağlarda dağlık Kilikyanın bir liman kenti idi. Hitit kralı 4.Tuthaliya M.Ö. 1250-1230 zamanında kendisinin himayesine sığınan Mattuvatta'ya Anamur verilmiş, Mattuvatta' da Hitilerin zayıflamasından yararlanarak Anamur'dan Afyon'a kadar uzanan bir prenslik kurmuştur. Daha
  [FONT=Times New Roman, Times, serif]sonra Anamur İzorya'ya katılmış, Romalılar devrinde de özellikle ticaret alanında gelişmiştir. Roma İmparatoru Calicula (M.S. 37-41) tarafından Kommegene kralı 4. Antiochos'un yönetimine verilmiştir. Bu prensliğin sınırları Ayaş'tan Konya 'ya kadar uzanır. Romalılardan Bizanslılara geçen Anamur, Bizanslılar zamanında yeniden inşaa edilir.

  [​IMG]
  [FONT=Times New Roman, Times, serif]Daha sonra Selçuklu Beylerinden Ertokuş Bey, Alaaddin Keykubat'ın emriyle 1228 yılında Anamur'u Selçuklu topraklarına katmıştır. Daha sonra Karamanoğulları idaresine geçen Anamur bilahere Osmanlı İmparatorluğu himayesine geçmiştir. Bu tarih 1473 veya 1476 olarak bilinmektedir.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif]Türklerin Anamur'a gelişi 11. ve 12.asıra dayanır. Anamur'a yerleşen Türk boyları Oğuzlar'ın Yiva (Yuva) boyuna mensuptur. Anamur'a gelen Oğuz ailesi Üçoklar boyunun Denizhan koluna dayanır. Buradaki halk 1235 yılında Gülnar üzerinden gelerek yerleşmişlerdir. Bu boy Orta Asyanın Balkas gölü kıyılarında bulunan Gülnar isimli bir kasabadan gelmiştir. Oymağın başındaki Yahşi Bey'in öldürülmesi ile başa Gülnar Hatun geçer. Onunda arap fedaileri tarafından öldürülmesi ile oymak Göksu'nun batı yakasına yerleşir. Burada kalabalıklaşan halk çevreye sığmayınca Gülnar Hatun'un ana tarafı (Büyük Keçeli) adıyla Ovacık'a yerleşir. Baba tarafı da Bozdoğan ismiyle Anamur'a yerleşir. Bozdoğanlar Anamur'daki Kıbrıslı firenkleri kovarak yeni gelen başka oymaklarla birleşirler.

  [FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular][FONT=Times New Roman, Times, serif]A[FONT=Times New Roman, Times, serif]NAMUR YÖRESİ ADININ KAYNAĞI
  Adı Kilikya dilinde Rüzgarlı Burun demek olan ANEMORİUM kelimesinden gelir. ANEM= BURUN, ORİUM= RÜZGAR demektir. Günümüzde Anamur burnunda tarihi kent olarak Anemorium antik şehri halâ dimdik ayakta durmaktadır.
  Anamur dar bir kıyı şeridinde kurulu şirin bir ilçedir. Bu güzel ilçenin güneyini mavilerin en güzelini oluşturan Akdeniz çevreler. Türkiye'nin en güney uç noktasına rastlamakta ve 36.Kuzey paraleli Anamur' un 5-6 km. güneyinden geçer.
  İçel iline bağlı olup, İl merkezine uzaklığı 223.00 km , doğuda Gülnar ilçesi, Kuzeyde Ermenek, Batıda Gazipaşa ilçeleri ile çevrilidir. Denizden yüksekliği 20.m, denize uzaklığı ise 3.km. civarında olup etrafı sarp Toros dağları ile çevrilidir. Yüzölçümü ise 2005 km2 dir. Anamur Torosların kıyıya çok yakın ve paralel olarak uzanması dolayı diğer şehirlerimize ulaşım yönünden çeşitli güçlüklerle karşılaşılmaktadır.
  Anamur merkezi Torosların eteğinde kurulmuş olup, köylerinin bir çoğu sarp Toros dağlarının yamaçları arasında sıkışmış durumdadır. Buralar dağ ve yayla köyleri ile doludur.
  Anamur deniz kıyısında olmasına rağmen turistik imkanlardan yoksun bir bölge konumundadır. Bu da ulaşımın zorluğundan kaynaklanmaktadır. Turist olarak sadece Anamur' da yazlığı olan yerli turistler gelmektedir. Bunlar da genellikle Konya ve Ankara şehrinden gelmektedirler.

  ANAMUR YÖRESİ TARİHİ ESERLERİ
  ANEMORİUM ANTİK KENTİ:
  Anamur adını aldığı ve Türkiyenin en güney uç noktasında bulunan antik şehirdir. Bu şehirin ilk sahibi olarak Finikeliler bilinmektedir .Halen ayakta duran surlarla çevrilidir. Antik kentin içinde bulunan ODEON( Konser Salonu) muhteşem bir yapıya sahiptir. Tabanı genellikle şehrin her tarafında bulunan mozaiklerle süslüdür. Zaman zaman burada festivaller de düzenlenmekte konser alanı olarak kullanılmaktadır.
  Anamur antik kentinde Hamam, Kral mezarları, akropol (Yüksek Şehir), gibi yerler mevcuttur. Kısacası dimdik ayakta duran bu antik kent, özellikle kral mezarlarında bulunan resimler ve şehrin genellikle her tarafında bulunan mozaikler görülmeye değer niteliktedir.
  MAMURE KALESİ:
  Mamure kalesi M.S. 11. yüzyılın ilk yarısında Romalılar tarafından yaptırılmıştır. Günümüze kadar sayısız onarımlar görmüş ve bu onarımlar sayesinde ayakta durabilmiştir. Kale, Kıbrıs' tan gelen Ermenilerin de yerleşim merkezi olmuştur. Selçuklular ve daha sonra Osmanlı İmparatorluğu himayesine geçmiştir. Kalenin içinde bulunan ve çevresindeki köylülerin halen kullandıkları cami bulunmaktadır. Bu kaleyi Karamanoğulları beyinden Mahmut Bey yaptırmıştır. Mamure kalesi de yine dimdik ayakta durmaktadır. Hatta ki Kuruluş adlı dizinin(Osmancık) büyük bir bölümü bu kalede çekilmiştir

  .[​IMG]

  [​IMG]

  [IMG]http://www.yasambu.com/forum/attachment.php?attachmentid=2052&stc=1&d=1293107911[/IMG]


  [COLOR=black]ALA KÖPage RankingÜ:
  [COLOR=black]Dragon çayı üzerinde Anamur-Ermenek yolu üzerinde bulunan tarihi köPage Rankingü, 1230 yıllarında Selçuklular tarafında inşaa edilmiştir. Günümüzde halen kullanılmaktadır.
  [COLOR=black].[COLOR=black]KÖŞEKBÜKÜ(ASTIM) MAĞARASI:
  [COLOR=black]Anamur'un Kuzeybatısında Ovabaşı köyünde bulunmaktadır. Mağaranın kalın sütunlarından anlaşıldığına göre 20.000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir. Astım hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Mağaranın içi yüzlerce yılda oluşmuş sarkıt ve dikitlerle doludur.

  [COLOR=black][IMG]http://www.yasambu.com/forum/attachment.php?attachmentid=2053&stc=1&d=1293107934[/IMG]

  [COLOR=black][IMG]http://www.yasambu.com/forum/attachment.php?attachmentid=2054&stc=1&d=1293107953[/IMG]

  [COLOR=black]ÇUKURPINAR MAĞARASI(DÜDEN)
  [COLOR=black]Anamur'un Kuzeyinde Torosların en yüksek yerinde bulunan mağara, derinlik açısından Türkiye 'de birinci sırada, Dünya da 2. sırada bulunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü ve bu araştırmalara eşlik eden ve yönlendiren Güngör TÜRKELİ ve Hasan DOĞAN' ın gayretleri ile bu kulüp araştırmalarını yapmış ve bu mağarayı keşfetmişlerdir. Halen zaman zaman araştırmalar devam etmekte olup en son derinlik noktasına ulaşılamamıştır. Şu anda yol yapılmış olup ziyaret edilebilmektedir.
  [COLOR=black]AK CAMİİ:
  [COLOR=black]Şehrin ortasında bulunmakta ve Karamanoğullarından kalmıştır. Caminin karşı tarafında ise bir han ve köPage Rankingü bulunmaktadır

  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black][B]ANAMUR YÖRESİ FOLKLORU[/B]
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black][FONT=Times New Roman, Times, serif]Anamur'da folklor ürünleri dağ köylerinde halâ canlı olarak bulunmaktadır. Anamur'un yerleşim merkezi turizme açık olduğundan bu ürünlere pek rastlanılamamakta ancak tamamıyla da silinmemiştir. Yörede yaşayan insanların çoğu yörüktür. Türk töresi yörüklerde halâ yozlaşmadan uygulanır. Bu törede kadın daima erkeğinin yanındadır. Onun en büyük destekçisidir. Erkek davarı otlatıyorsa, kadın oğlağın peşindedir. [FONT=Times New Roman, Times, serif]
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]Bu gelenekler oyunlara da yansımıştır. Oyunlar yalnız oynandığı gibi kadınlı ve erkeli de oynanabilir. Fakat Zeybek oyunları yalnız erkeklerle oynanır. Kadın oynamaz. Oyunlar ya halka biçiminde ya da karşılıklı serbest olarak oynanır. Zeybek oyunları hariç diğer oyunlarda elde tahta kaşılar bulunur. Kaşıklar müziğin ahengine göre seslendirilir. Oyun müzikleri bir an yavaşlayan, bir an hızlanan kıvrak ezgilerdir. Bir an yavaşlayan, bir an hızlanan bu türkülerin oyunlarında, davar koyun gibi yörüğün hayatının bir parçası olan hayvanların yaşayışlarının, sarp Toros dağlarındaki hareketlerinin izleri apaçık görülür. Kaşık sesleri yamaçlardan yuvarlanan çakıl taşlarının seslerini ve yankılanmalarını andırır. Bir bakarsın sahilin sıcaklığı gönüllere vurur bu türkülerde....
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]Yöre oyunları, türküleri çalgı eşliğinde söylenerek oynanır. Bu oyunlar yöre halkının karakteri gibi canlı ve kıvraktır. Kışı sahilde yazı Taşeli yaylalarında geçiren Yörük insanının karakterini bu oyunlarda görmek mümkündür.

  [COLOR=black][IMG]http://www.yasambu.com/forum/attachment.php?attachmentid=2055&stc=1&d=1293107980[/IMG]  [COLOR=black][FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular][B][FONT=Times New Roman, Times, serif]A[FONT=Times New Roman, Times, serif]NAMUR YÖRESİNDE BATIL İNANÇLAR[/B]
  [COLOR=black][FONT=Times New Roman, Times, serif]1- Akşamları ve Salı günleri dikiş dikilmez. Salı günü iş yapıldığı zaman bir kaza bela olacağına inanılır.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]2- Akşamları ıslık çalınmaz. Şeytan geleceğine inanılır.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]3- Çarşamba günleri çamaşır yıkanmaz. Ailenin başına kötü bir olay geleceğine inanılır.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]4- Kargaların evin etrafında ötmesi, birinin öleceğinin ifadesidir.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]5- Oturan ve yatan insanın üstünden atlanmaz, Kısmetinin kesileceğine inanılır.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]6- Süpürge üste değmez. Süpürme anında değdiği zaman o kişinin kısmetinin kesileceğine inanılır.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]7- Hamile kadının saçı kesilmez. Kesilirse çocuğunun öleceğine inanılır.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]8- Ölü evinden gelirken başka bir yere uğranmaz. Orada da bir kişinin ölüm ihtimali olabilir.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]9- Çorapla yatılmaz. Ömrü kısalttığına inanılır.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]10- Kırklı çocuğun tırnağı kesilmez. Sonra hırsız olur.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]11- Yolcu arkasından ev süpürülmez. Yoksa yolcu kaza geçirir.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]12- Salı günü yola çıkılmaz. Yola çıkılırsa bir kaza olacağına inanılır.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]13- Bekar sağdıç olmaz. Kısmetsizlik kabul edilir.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]14- Bir kız guguk kuşunun öttüğü ağacı, onu uçurtmadan üç kez dalaşırsa kısmeti açılır.
  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]15- Otururken el bağlanmaz. Kısmet kapanır.

  [COLOR=black][IMG]http://www.yasambu.com/forum/attachment.php?attachmentid=2056&stc=1&d=1293108005[/IMG]
  [COLOR=black][FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular][B][FONT=Times New Roman, Times, serif]A[FONT=Times New Roman, Times, serif]NAMUR YÖRESİ GİYİM [/B]

  [COLOR=black][FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular][B][FONT=Times New Roman, Times, serif]KUŞAMI[/B]

  [COLOR=black][IMG]http://www.yasambu.com/forum/attachment.php?attachmentid=2057&stc=1&d=1293108026[/IMG]
  [B][FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]ERKEK GİYSİLERİ[/COLOR][/B][COLOR=black]

  [B][FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]KADIN GİYSİLERİ[/COLOR][/B][COLOR=black]  [COLOR=black][FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular][B][FONT=Times New Roman, Times, serif]A[FONT=Times New Roman, Times, serif]NAMUR YÖRESİ ATASÖZLERİ[/B]

  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]1- Keçinin sumağa ettiğini, sumak ta keçiye eder,

  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]2- Dağdan inmiş yörük, ne erik bilir ne koruk,


  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]3- Sahilde darısı(mısır) olanın, yaylada karısı olmaz.


  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]4- Elin memleketinde tavuk olup gıklayacağına, kendi memleketinde bülüç(civciv) ol cıkıla...


  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]5- Elbise yer öğretir, para dil öğretir.


  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]6- Benim derdim inek ile dana da, karının derdi sürme ile kınada.


  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]7- Sac tava gelir hamur biter, geçim düzene girer ömür biter.


  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]8- Donunun yırtığına bakmaz rüzgara karşı gider.


  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]9- Küçük gelin gelmeyince, büyük gelinin kıymeti bilinmez.


  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]10- Eli hamur ovalar, gözü dana kovalar.


  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]11- Kocasından sonra kalkan karıdan, Hazirandan sonra ekilen darıdan, Nisandan sonra arlayan arıdan hayır gelmez.


  [FONT=Times New Roman, Times, serif][COLOR=black]12- Devenin yemediği et başına vururmuş.

  [COLOR=black][B]ANAMUR YÖRESİ YEMEKLERİ[/B] [COLOR=black]1- KAPAMA(BÖREK): Mısır unu, taze çökelek ve yağdan oluşan bir tür yöre yemeğidir.


  [COLOR=black]2- KEŞKEK: Mısır dövmesidir. Yahnisi, ayranlısı, yağlısı, sütlüsü, yoğurtlusu ünlüdür. Yörede düğün yemeği olarak bilinir.


  [COLOR=black]3- MAŞ ÇORBASI: Yöreye has bir bitki olan baklagillerden maş ürününden yapılan bir çorbadır.


  [COLOR=black]4- BATIRIK: Bir nevi kısıra benzer. İnce bulgur üzerine kavrulmuş ve çekilmiş yer fıstığı ile susam, domates salçası,limon,tuz konulur ve karıştırılır. Kıvama geldikten sonra içine maydanoz ve yeşil soğan doğranır. Köfte şeklinde yenilebildiği gibi sulandırmak suretiyle de yenebilir. Sulandırıldığı zaman içine haşlanmış taze asma yaprağı, haşlanmış lahana, domates ve salatalık koyulur.  [COLOR=black][IMG]http://www.yasambu.com/forum/attachment.php?attachmentid=2058&stc=1&d=1293108066[/IMG]  [COLOR=black]5- GÖLEVEZ: Yöreye has bir bitki olan Gölevez den yapılır. Kıbrıs ta da bu bitkiden bulunmakta ve adına da Kolakaz denemektedir. Etli sulu yemeği yapılabildiği gibi, kızartma yapılarak üzerine sos dökülmek suretiyle yenilebilir.
  [COLOR=black]6- SAMSIRA: Susam ve pekmezin ocakta kaynatılması ile elde edilir. Güzelce iki madde kaynadıktan sonra soğumaya bırakılır ve kesilerek yenir.
  [COLOR=black]Sayılan bu yemekler dışında bulamaç, cızlama, topalak, palize gibi tatlı ve yemekler de bölgede yapılmaktadır.

  [/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/color][/color][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Kelebek

  Kelebek Yeni Üye

  Anamurun muzu ve keşkeş yemegi çok güzel gezilesi görülesi yerlerden.
   
 3. p

  poensemoink Misafir

  ğåìîíò êâàğòèğ êóõíè Ğåñòàâğàöèÿ è îòäåëêà îôèñîâ, êâàğòèğ èëè çàãîğîäíûõ äîìîâ – ıòî íàñóùíàÿ íà ñåãîäíÿ ïğîáëåìà áîëüøèíñòâà ëşäåé, ğåøèâøèõñÿ, íàêîíåö, îòğåìîíòèğîâàòü ñâîé îôèñ. Ìàëî òîãî, ÷òî óëó÷øåíèå – ıòî çàíÿòèå òğóäîåìêîå è íàïğÿæåííîå, åùå è íàéòè çàñëóæèâàşùóş äîâåğèÿ ôèğìó, çàíèìàşùóşñÿ îòäåëêîé êâàğòèğ èëè äà÷ ñåé÷àñ ïî÷òè íåâîçìîæíî. Äåëî â òîì, ÷òî âñå ìåíüøå è ìåíüøå â Ìîñêâå ñóùåñòâóåò ôèğì, äåëàşùèõ ñâîş ğàáîòó õîğîøî, ıôôåêòèâíî è íåäîğîãî. äèçàéí êâàğòèğ öåíû Îäíàêî íàøà êîìïàíèÿ ÿâëÿåòñÿ ïğèÿòíûì èñêëş÷åíèåì èç ıòîãî íåïğèÿòíîãî ïğàâèëà. Ìû âîò óæå äîëãîå âğåìÿ çàíèìàåòñÿ óëó÷øåíèåì îôèñîâ, êâàğòèğ, çàãîğîäíûõ äîìîâ è åùå íè ğàçó íàì íå ïğèõîäèëî îò íàøèõ êëèåíòîâ íè íåïğèÿòíûõ îòçûâîâ, íè êàêèõ-ëèáî æàëîá. äèçàéí ïğîåêò êâàğòèğû öåíà Áîãàòûé îïûò íàøèõ ñïåöèàëèñòîâ, à òàêæå âûñîêèé ïğîôåññèîíàëèçì âñåõ áåç èñêëş÷åíèÿ íàøèõ ñîòğóäíèêîâ, ïîìîæåò ñäåëàòü õîğîøî, êà÷åñòâåííî è – ãëàâíîå - äîñòóïíî êàê êîñìåòè÷åñêèé, òàê è êàïèòàëüíûé ğåìîíò. êâàğòèğû ñ îòäåëêîé îò çàñòğîéùèêà Ñîâğåìåííîå îáîğóäîâàíèå, íîâûå òåõíîëîãèè ïëàíèğîâêè è äèçàéíà, à òàêæå èíäèâèäóàëüíûé ïîäõîä ê êàæäîìó êëèåíòó è ãèáêàÿ ñèñòåìà ñêèäîê ñäåëàëè íàøó îğãàíèçàöèş ñàìîé óñïåøíîé íà ñåãîäíÿ êîìïàíèåé, îêàçûâàşùåé óñëóãè ğåìîíòó è îòäåëêå îôèñîâ, êîìíàò èëè çàãîğîäíûõ äîìîâ. äèçàéí 3 õ êâàğòèğû ğåìîíò êâàğòèğ ğåìîíò êâàğòèğû
   
 4. M

  Muhibbi Yeni Üye

  anamur guzel ve cok sakın yer oralara gıtmeyı dusunuyorum.
   
 5. A

  Abserarkswall Misafir

  Muzu dayanıksız ama çabuk çürüyor
   
 6. J

  JardormEvanna Misafir

  Mersin bitimi Antalya başlangıcı çok güzel bir yer
   
 7. K

  Kurban Yeni Üye

  Anamurun muzu çok önlü
   
 8. V

  VedaOrgarse Misafir

  Anamur mersin ile Antalya arasındadır muzu iyidir.
   
 9. K

  Karquatty Misafir

  Anamur un denizi de güzeldir.
   
 10. N

  Naciye Yeni Üye

  Anamur görmeye değer bir şehir
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş